Tři Kubánci se pokusili dostat z Ruska do Estonska na nafukovacích matracích. Chytili je

Řeka Narva, vlevo hrad Narva, vpravo hrad Ivangorod. Hranice mezi Estonskem a Ruskem. (commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0)

Řeka Narva, vlevo hrad Narva, vpravo hrad Ivangorod. Hranice mezi Estonskem a Ruskem. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 2.0

Třem Kubáncům, kteří se pokusili na nafukovacích matracích překonat jednu z nejhlídanějších evropských hraničních řek, nyní hrozí deportace z Ruska.

Jak uvádí BBC.com, podle ruských pohraničníků byli Kubánci přistiženi, když se pokoušeli přepádlovat do Estonska, státu EU. Strážníkům prý řekli, že doufají, že se dostanou do Španělska, kde má jeden z nich dceru. Kubánci potřebují své pasy pouze k turistickým návštěvám Ruska, ale do EU nemohou legálně vstoupit bez víza.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Za posledních 60 let se pokusily z komunistické Kuby uprchnout desítky tisíc lidí, ale většinou se z karibského ostrova vydávají do USA, kam cestují na lodích a člunech, často s velkým osobním rizikem. Kuba byla až do roku 1898 španělskou kolonií a ve Španělsku žije kubánská komunita s dlouhou tradicí.

Tři lidé, kteří byli chyceni na řece Narvě v Rusku, byli umístěni do záchytného centra pro migranty nedaleko Petrohradu a dostali pokutu a příkaz k vyhoštění.

Pohraniční stráž poskytla o těchto třech osobách jen málo podrobností, uvedla pouze, že se jedná o kubánské občany narozené v letech 1968, 1970 a 1992. Svůj přechod naplánovali poté, co pečlivě prostudovali místní terén a pořídili si nafukovací matrace, uvedli strážci. Byly u nich nalezeny tašky s osobními věcmi, toaletními potřebami a doklady totožnosti.

Migranti se již dříve příležitostně pokoušeli překročit Narvu z Ruska. V roce 2018 zachránili estonští pohraničníci před utonutím muže, který tvrdil, že je Egypťan, když se snažil řeku přeplavat.

Vztahy Moskvy s Estonskem, které bylo do roku 1991 součástí SSSR, jsou již léta napjaté a NATO drží ve svém malém členském státě bojové jednotky, aby odradilo případnou vojenskou akci Ruska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]