Tři měsíce Čaputové: Zahraniční cesty, důležitá setkání. Se Zemanem srovnávat nelze

Eric Drooker

Slovenská prezidenta Zuzana Čaputová nastoupila do svého úřadu po inauguraci v polovině června. Od té doby byla na osmi oficiálních návštěvách. Pohled do jejího programu nabízí smutné srovnání s českou hlavou státu.

Čaputová byla v Praze, v Bruselu, v Budapešti, v Berlíně, ve Švýcarsku, ve Varšavě, ve Vídni a v Kyjevě. I přes léto byla velmi aktivní a jezdí často do regionů po celé zemi. Po světě je přijímaná skvěle a dělá své zemi za hranicemi opravdu dobré jméno.

Miloš Zeman byl za stejné období v Srbsku a v Polsku. Zajel také na Vysočinu, jinak ale v podstatě pouze přijímal návštěvy, v červenci a v srpnu zejména ve spojitosti s vládní krizí kolem ministra kultury.

Je to logické: Zemana nikdo nikam nezve, nikdo nemá zájem jezdit do České republiky, protože jsme dávno ztratili léta budovaný kredit a když se koná velká státnická návštěva, přijíždí čínský prezident. To je tak všechno.

Nejde ale samozřejmě jen o to, že naše zahraniční politika je v troskách. Problematický je také Zemanův zdravotní stav, který logicky znamená,ž e by nároční program s několika přesuny týdně česká hlava státu prostě nemohla zvládnout.

Miloš Zeman zlikvidoval jméno České republiky v zahraničí. Tolik se snažil dostat za americkým prezidentem Donaldem Trumpem, až z toho nebylo vůbec nic. Na jaře se tedy možná pojede do Ruska, což je asi jediné místo, kam může Zeman přijet kdykoli.

Ze srovnání s Čaputovou vycházíme naprosto tragicky. A dostávat se z toho budeme velmi dlouho.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články