Tři roky od vraždy Jána Kuciaka. Lidé rychle zapomínají, vzkázal bratr novináře

Lidé uctili památku novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky nejen na Slovensku, ale i u nás (Zbyněk Pecák / se souhlasem autora)

Lidé uctili památku novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky nejen na Slovensku, ale i u nás | FOTO: Zbyněk Pecák / se souhlasem autora

Od brutální vraždy slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynuly přesně tři roky. Za odporný čin poslal soud do vězení tři z pěti obžalovaných. Podle bratra zesnulého novináře Jozefa Kuciaka mají lidé tendenci rychle zapomínat, řekl webu Seznam Zprávy.

Ve středu 21. února 2018 vstoupil nepozorovaně do domu Jána Kuciaka a jeho snoubenky nájemný vrah Miroslav Marček. Nejprve dvěma ranami z pistole usmrtil investigativního novináře, následně zabil střelou do hlavy také Martinu Kušnírovou. Oběma bylo 27 let.

Chladnokrevná vražda zasáhla celé Slovensko. V Bratislavě se sešlo nejvíce lidí od roku 1989 a požadovali okamžité vyšetření případu a rezignaci vlády. Převážně mladí lidé organizovali demonstrace po celé zemi. Události vyústily v politickou krizi a následný konec ministra vnitra Roberta Kaliňáka a nakonec i premiéra Roberta Fica a jeho vlády.

Eric Drooker

Vyšetřování odhalilo napojení do nejvyšších pater slovenské politiky. Mezi zatčenými i obviněnými byli soudci, prokurátoři, advokáti, policisté, politici, úředníci i oligarchové. Za vraždu nakonec byli odsouzeni vrah dvojice Miroslav Marček a zprostředkovatel vraždy Zoltán Andruskó, který se přiznal a spolupracoval s policií. Trest si vyslechl také vrahův bratr Tomáš Szabó, který střelci pomáhal jako řidič. 

Obžalovanou Alenu Zsuzsovou a podnikatele Mariana Kočnera soud zprostil viny. Právě Kočner si měl podle obžaloby vraždu objednat ze msty za to, že Kuciak psal o jeho kontroverzním podnikání. Objednávku odporného činu pak podle žalobců měla provést Kočnerova známá Alena Zsuzsová. Ta měla informaci předat Zoltánu Andruskóovi, který si následně měl najmout bývalého policejního vyšetřovatele Tomáše Szabóa, tedy bratra střelce Marčeka.

„Co se týká osvobozujícího rozsudku těch dvou nejvyšších, tam jsme byli velmi zklamaní. Vůbec mě nenapadlo, že to tak může dopadnout. Možná i tím, že jsme četli a studovali spisy a všechny ty důkazy do sebe podle nás zapadaly a dávaly logický výsledek,“ řekl serveru Seznam Zprávy bratr zavražděného novináře Jozef Kuciak. 

Jozef prozradil, že i uplynulý rok byl pro rodinu náročným obdobím. Lidé mají tendenci rychle zapomínat. Ani podpora nebyla už taková jako předchozí rok a na sociálních sítích začaly různé hejty. To bylo těžké, ale nejtěžší bylo asi to, že ta soudní jednání ještě neskončila,“ prozradil bratr Jána Kuciaka.

„Už to nikdy nebude takové jako dřív. Jsou chvíle, kdy se smějeme, ale jsou chvíle, kdy vzpomínáme, pláčeme. Prostě chybějí a chybět budou. Kdybychom aspoň pro ně nějakou tu spravedlnost dokázali vybojovat,“ dodal Jozef Kuciak.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články