Tři skvělé knihy o americké politice: McCain, Kissinger i Trump

Knihy na e-shopu FORUM (archiv)

Knihy na e-shopu FORUM | FOTO: archiv

Je pro vás zásadní, co se děje na politické scéně v USA? Sledovali jste nekonečné sčítání volebních výsledků? Rádi byste si přečetli něco ze zákulisí? Pak právě pro vás je tady výběr knih z e-shopu FORUM. Od senátora Johna McCaina až po exprezidenta Donalda Trumpa.

„Ano, bavilo mě to, všechno, a byl bych rád, kdyby to mohlo pokračovat. Boj bez spojenců je boj bez radosti a nevadilo by mi přispět svou troškou do mlýna na některý dobrý účel, než ze mě zbude jen vzpomínka. Kdo ví, třeba mě ještě na jedno kolo do ringu pustí. A třeba ne. Budiž. Žil jsem v této úchvatné zemi většinu času z osmi desetiletí a v jejích službách jsem měl dostatek přátelství a dobrých bojů, abych uspokojil dokonce i svou nepokojnou náturu. O některých z nich vyprávím na následujících stránkách. Kdo jsem, abych si stěžoval? Jsem největší šťastlivec na Zemi,“ píše senátor McCain v pozoruhodné publikaci Nepokojná vlna, kterou koupíte ZDE

John McCain (1936–2018) nastoupil na Námořní akademii v červnu 1954. Sloužil v námořnictvu Spojených států až do roku 1981. V roce 1982 byl za stát Arizona zvolen reprezentantem Sněmovny Kongresu USA a v roce 1986 americkým senátorem. V roce 2008 byl kandidátem na prezidenta USA. Je také spoluautorem knih Víra mých otců, Zač stojí bojovat, Proč je důležitá odvaha (vyšlo česky), Charakter je osud, Třináct vojáků a knihy Nepokojná vlna. Zemřel po statečném boji s těžkou nemocí krátce po vydání této knihy, 25. 8. 2018.

Nepřehlédnutelnou postavou americké politiky je Henry Kissinger. Legendární diplomat, poradce amerických prezidentů Richarda Nixona a Geralda Forda, stál uprostřed nejdůležitějších jednání studené války. Je rovněž autorem mnoha rozsáhlých publikací o mezinárodních vztazích, v nichž precizně rozebírá detaily a analyzuje relevantní historické paralely. Kniha Kissinger podle Kissingera je jiná. Je to záznam rozhovorů, které s Kissingerem vedl jeho blízký spolupracovník Winston Lord. Ze vzpomínání obou veteránů vzniklo koncentrované a názorné svědectví o umění diplomacie. Znalci Kissingerova díla ocení osobní zkušenost z hvězdných hodin americké politiky, ostatním kniha poslouží jako čtivý úvod do Kissingerova brilantního uvažování. K dostání zde.

Kniha Strach je nejintimnějším portrétem úřadujícího prezidenta, jaký byl kdy publikován během prezidentových prvních roků ve funkci. „Přes všechny téměř každodenní zprávy o chaosu a neshodách v Bílém domě neměla veřejnost tušení, jak špatná interní situace doopravdy je. Trump se choval rozporuplně a nevypočitatelně, zřídkakdy se dokázal soustředit. Pokud ho něco rozčílilo, když měl špatnou náladu, klidně dokázal o obchodní smlouvě KORUS prohlásit: ‚Dnes odstupujeme.‘ Nyní však zde byl dopis, datovaný 5. září 2017, potencionální rozbuška ohrožující národní bezpečnost. Cohn se obával, že pokud Trump dopis uvidí, bez váhání ho podepíše. Cohn sebral koncept dopisu z pracovního stolu. Uložil ho do modré složky s označením KEEP. ‚Ukradl jsem ho z jeho stolu,‘ svěřil se později kolegovi. ‚Nechtěl jsem, aby ho četl. Ten dokument nikdy neuvidí. Musím chránit naši zem.‘ Vzhledem k anarchii a nepořádku, které panovaly v Bílém domě i Trumpově mysli, prezident chybějící dopis nezaregistroval.“ (Kupujte zde)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]