Tři tisícovky komunistických prominentů už nejspíš nebudou brát superdůchody

Stranická legitimace člena Komunistické strany Československa  (ČTK / Švancara Petr)

Stranická legitimace člena Komunistické strany Československa | FOTO: ČTK / Švancara Petr

Vládní novela, kterou dnes schválila sněmovna, mění výši některých důchodů. Poslanci navíc svými úpravami snížili penze vybraným prominentům bývalého komunistickému režimu.

Jak uvádí ČTK, snížení důchodů by se mělo týkat podle předkladatelů úpravy z týmu ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) tří tisícovek někdejších komunistických funkcionářů. Krácení by mělo podle nich „hrát symbolickou roli“. Penze by podle podkladů neklesly pod částku, do níž se naopak dorovnává důchod účastníkům odboje a odporu proti komunismu.

(Týdeník FORUM)

„Výsledný stav by měl představovat morální satisfakci pro velké množství osob, které byly komunistickým režimem perzekvovány,“ stojí v důvodové zprávě schváleného pozměňovacího návrhu. Návrh podle autorů nejde cestou „odejmutí nezasloužených výhod“, ale cestou přiměřené sankce za to, že dotyční lidé v minulosti vykonávali činnosti, které významně podporovaly tehdejší režim.

Snížení se bude podle úpravy týkat například členů nebo kandidátů ústředního výboru komunistické strany, předsedů tehdejšího parlamentu i národních výborů, generálních a hlavních vojenských prokurátorů, vybraných vojáků a policistů ve vysokých hodnostech a členů Hlavního štábu Lidových milicí. Výjimku budou mít mimo jiné lidé, kteří byli později rehabilitováni. Seznam prominentů vypracuje Ústav pro studium totalitních režimů.

Deník Novinky.cz zmiňuje, že poslanci sice změnu v dílčím hlasování schválili, na plénu ale zazněly i nesouhlasné připomínky. „Zvedlo mě to ze židle. Bavíme se tu o lidech, kterým je nyní více než 90 let. Tohle je populistický návrh, mělo se k tomu přistoupit v roce 1990,“ kritizovala na plénu návrh například poslankyně ANO Berenika Peštová.

„Odůvodnění máte napsané v textu. Obvykle se totiž ve třetím čtení pozměňovací zákony neodůvodňují, tak se děje ve druhém čtení. A v roce 90 jsem to předložit nemohl, to mi bylo 10 let,“ reagoval na její slova na plénu ministr Jurečka.

Sněmovna také schválila předčasné důchody bez krácení pro záchranáře. Zdravotničtí záchranáři zřejmě budou moci odcházet od příštího roku předčasně do důchodu bez sankce, a to až o pět let. Jejich zaměstnavatelům se ale zvýší penzijní odvody. Předloha opravuje dříve přijatou, ale nepoužitelnou úpravu předchozích záchranářských penzí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články