Tři ze čtyř Američanů podporují dodávky zbraní Ukrajině, tvrdí průzkum

Americký prezident Joe Biden (ČTK/AP)

Americký prezident Joe Biden | FOTO: ČTK/AP

Třiasedmdesát procent Američanů podporuje snahy Spojených států amerických dodávat Ukrajině zbraně. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti Ipsos pro agenturu Reuters. Podle ní jde o zatím nejvyšší podporu amerických dodávek zbraní Kyjevu od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Průzkum, jenž byl proveden během dvou dnů a jehož závěry agentura Reuters zveřejnila v úterý, přichází v době, kdy Západ slíbil Ukrajině další těžké zbraně, zatímco ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v pondělním rozhovoru nechal slyšet, že nebezpečí jaderné války „nelze podceňovat“.

()

V dřívějším průzkumu Reuters/Ipsos provedeném na konci března dodávání zbraní na Ukrajinu podporovalo 68 procent respondentů. Tento průzkum byl proveden předtím, než zprávy o vyvraždění stovek civilistů v ukrajinském městě Buča za jeho okupace ruskými silami vyvolaly celosvětové pobouření.

Nový průzkum ukazuje, že americké sankce proti Rusku mají podporu většiny voličů demokratů i republikánů. Většina respondentů by zároveň v příštích volbách do Kongresu dala přednost kandidátům, kteří podporují vojenskou pomoc Ukrajině.

Rostoucí napětí mezi Washingtonem a Moskvou také zesiluje obavy, že by se Rusko mohlo pokusit do listopadových kongresových voleb zasahovat. Hlasování určí složení celé Sněmovny reprezentantů a volit se bude i třetina Senátu.

Zhruba polovina Američanů, včetně šesti z deseti voličů demokratů a skoro poloviny voličů republikánů, má podle nového průzkumu obavy, že by se Rusko mohlo pokusit kongresové volby ovlivnit šířením dezinformací a propagandy na internetu.

Respondenti zároveň hodnotili reakci prezidenta Joea Bidena na ruskou invazi na Ukrajinu lépe než jeho řešení jiných problémů, včetně ekonomické situace a vysokých cen energií. Bidenova obecně nízká popularita je považována za znamení, že by jeho Demokratická strana mohla po listopadových volbách ztratit kontrolu nad Kongresem, píše Reuters.

Ilustrační foto (ČTK/DPA/Patrick Pleul)

Přibližně 46 procent Američanů, včetně 70 procent demokratů a 24 procent republikánů, podle nového průzkumu schvaluje Bidenovo postupování v otázce Ukrajiny. Jeho řešení ekonomické situace podpořilo 37 procent respondentů. Co se týče cen paliva a plynu, získal Biden kladné hodnocení od 32 procent respondentů.

Jiný průzkum Reuters/Ipsos, který byl rovněž dokončen v úterý, zjistil, že Bidenovo působení ve funkci prezidenta kladně hodnotí jen 42 procent Američanů, což je skoro nejméně od jeho nástupu do funkce.

Oba průzkumy byly provedeny on-line v angličtině napříč USA. Každý z nich shromáždil odpovědi od 1005 dospělých. Statistická odchylka průzkumů činí zhruba čtyři procenta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]