Tříska v zarudlém oku poslance Ferance. Věrný přítel Jaroslava Faltýnka se pustil na tenký led

Poslanec ANO a bývalý manažer Agrofertu Milan Feranec (ČTK)

Poslanec ANO a bývalý manažer Agrofertu Milan Feranec | FOTO: ČTK

Opoziční poslanec za hnutí ANO Milan Feranec na svém facebookovém profilu zveřejnil status s názvem „Bible a dostavba jaderné elektrárny“, ve kterém se snažil zlehčit kritiku současné vlády na jeho šéfa Andreje Babiše za zvýšení energetické závislosti na Rusku. Jak je ale u politiků z ANO zvykem, řeknou A, ale už nedodají B. Jeho hloupé srovnání přesdílel dokonce bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Věrný přítel Jaroslava Faltýnka, tehdejší dvojky a jednoho z nejzkorumpovanějších mužů v hnutí ANO, se pustil na tenký led, když se rozhodl srovnávat situaci ohledně tendrů na dostavbu Temelína v roce 2012 a Dukovan v roce 2021. Zásadní část ale kolega Feranec vynechal. A to za jakých okolností se uvažovalo o zapojení ruských firem do obřích českých zakázek.

(Pavel Hofman)

Odlišná situace

Zatímco v roce 2012, kdy ČEZ pustil do dalšího kola rusko-české Konsorcium MIR.1200, skládající se z firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, patřil Krym stále Ukrajině, o devět let byla situace zcela jiná. Bezpečnostní složky státu několik měsíců upozorňovaly na vážnou bezpečnostní hrozbu v případě, že se ruský Rosatom zapojí do dostavby Dukovan. Varovný signál, který by se neměl brát na lehkou váhu. Přesto tehdejší ministr Havlíček hledal kličky, jak udržet ruského giganta ve hře.

Podle lobbisty za dostavbu Dukovan Vítězslava Jonáše přišel Havlíček s tzv. bezpečnostním dotazníkem, který měl zaručit pokračování ruské firmy v tendru. Za tento krok jej kritizovali i kolegové či někdejší vládní jaderný zmocněnec Jaroslav Míl. Babišova vláda vyřadila Rosatom až poté, co se ukázalo, že ruští agenti stojí za vyhozením muničního skladu ve Vrběticích do povětří a smrtí dvou českých občanů. Nic jiného jí totiž nezbývalo.

Třísku v oku mají v hnutí ANO všichni

„Jak to, že třísku v oku bratra svého vidíš, a trám ve svém oku nevidíš?“ ptá se na závěr poslanec za ANO. Stejně bych se mohl zeptat i já jeho. Ale tuším, že by po vzoru svého šéfa spustil něco o kampani a účelovce. Dlouhodobý zánět v oku poslance Ferance je tak nejjednodušším vysvětlením. Ostatně podobný problém mají v hnutí ANO všichni.

Autor je europoslanec za KDU-ČSL.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články