Triumf vlády, výprask pro Babiše. „Referendum o vládě“ mu zavírá cestu na Hrad

Andrej Babiš (profimedia.cz)

Andrej Babiš | FOTO: profimedia.cz

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš značně přecenil své mobilizační schopnosti, a tak zase jednou prohrál volby. Kdyby on a jeho spoluobžalovaná Jana Nagyová mohli, nejspíše by voličům na Jihlavsku rozdávali i hotovost, jen aby Nagyová byla zvolena. Jenže se to nepovedlo, kampaň se minula účinkem a po celé zemi je to pro Babiše naprostý debakl. A je pravděpodobné, že se to odrazí i v plánech na prezidentskou kampaň.

Druhé kolo senátních voleb skončilo jednoznačným vítězstvím demokratických kandidátů. Babiš se naprosto absurdně pokusil mobilizovat voliče jak kvůli Janě Nagyové, tak například proti Tomáši Czerninovi. Nemělo to valné šance na úspěch, ale předseda hnutí ANO chtěl zjistit, jestli je pro něj možné přesvědčit i voliče SPD a dalších prokremelských uskupení, aby hlasovali pro jeho koně. A nepovedlo se, jak je vidět podle nárůstu počtu hlasů, Babiš naopak zmobilizoval některé vlažnější voliče vládních stran, kteří v prvním kole nepřišli.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Ještě před závorkou musíme zmínit, že kdyby se Babiš zaměřil na Kroměříž, mohla být poražena dezinformátorka Jana Zwyrtek Hamplová. Jenže nic podobného nedělal, nechtěl si naštvat ruskou pátou kolonu a vůbec mu nezáleželo na tom, že takové osoby do žádných volených funkcí nepatří. Přitom zabránit tomuto výsledku bylo v Babišových možnostech, on pro to ale neudělal vůbec nic. Místo toho brojil proti vládě. Toto by si měly uvědomit všechny strany, které nyní jdou do komunálních koalic s ANO. Babiš se proruských hlasů ani omylem neštítí a měl by být nepřijatelný stejně jako Tomio Okamura.

Co ale toto vítězství koalice SPOLU i dalších demokratických stran znamená? Důležitou věc. Vláda je sice ve složité situaci, její voliči ale nechtějí, aby se k moci vracelo na celostátní úrovni ANO, případně aby zde vládlo ještě něco horšího typu SPD. Jsou schopni se mobilizovat daleko více než voliči Andreje Babiše. A ti, kteří hlasují pro to nejhorší kremelské dno typu „strany“ PRO, necítí potřebu k volbám přijít, pokud by jejich hlas měl směřovat k Babišovi.

Miloš Vystrčil na 30. kongresu ODS (ODS / se souhlasem)

Právě tento fakt nám může napovědět, co Andrej Babiš udělá, až bude oznamovat svůj postup ohledně kandidatury na post prezidenta. Značně se zvýšila pravděpodobnost, že šéf hnutí ANO kandidovat nebude, protože by mohl naprosto ostudně prohrát, čímž by jeho politická kariéra definitivně skončila. Je téměř jisté, že by těch, kteří ho jako prezidenta jednoznačně odmítají, bylo víc. A také se ukazuje, že xenofobní a ultrapopulistická vyjádření, kterými Babiš zásobuje občany jak přes svá média, tak třeba na billboardech a na svých výjezdech, nepřesvědčila hardcore fanoušky Vladimira Putina, ač se o to velká část hnutí ANO aktivně snaží. A bez jejich hlasů Babiš prezidentem nikdy nebude.

Andrej Babiš po těchto volbách opět obdržel důležitou lekci o něčem, co ve svém životě před vstupem do politiky vůbec neznal. Opravdu není možné si koupit všechny. A už vůbec ne salámem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články