Ondřej Trojan odmítá, že by neměl Lvy za Tomana kvůli politickým tlakům

Ondřej Trojan (Pavel Hofman)

Ondřej Trojan | FOTO: Pavel Hofman

S třinácti nominacemi, včetně kategorií nejlepší film, režie, scénář nebo herci v hlavních rolích, se film Ondřeje Trojana Toman stal favoritem Českých lvů. Nikdo nehovořil o tom, zda, ale kolik cenných sošek příběh šéfa zahraniční rozvědky v časech poválečného Československa získá. Stalo se ovšem něco neskutečného. Akademie se rozhodla Tomana neocenit. Zřejmě v tom svou roli sehrály především názory režiséra, který se netají tím, že nesouzní s politikou prezidenta a premiéra. Trojan ovšem také domněnky rázně odmítá a svůj názor na ně dal jasně najevo.

Ondřej Trojan je v některých svých názorech nekompromisní a například, když přijde řeč na Andreje Babiše, má jasno. Za jeho peníze by nikdy netočil, protože by se musel sám za sebe stydět. Stejně tak odmítal pro filmový festival ve Slavonicích, který má „pod křídlem“, spolupráci s jakoukoliv firmou z holdingu Agrofert.

Navíc se o tom režisér a producent nebojí mluvit nahlas. Zdá se však, že se právě tato vlastnost nyní Trojanovi zle vymstila. Nejprve přišla znepokojující zpráva od Státního fondu kinematografie. Z osmi procent rozpočtu festivalu, kterými Fond přispíval loni se v roce 2019 musí pořadatelé spokojit pouze se třemi. Trapné vysvětlení o problému velké lokálnosti Slavonic a špatné dramaturgii ukázalo, že se jedná o jasně cílenou akci.

Slavonice Fest jsou totiž jedním z nejlepších festivalů, které u nás existují. Nabitý program, který je rozmístěn do celého města, od náměstí po stodoly poblíž, přátelská atmosféra a naprosto přeplněné ubytovací kapacity. Tak podle úředníků vypadá festival, který nemá být podporován. Spíš se zdá, že přišlo zadání odněkud „seshora“.

Jiří Macháček v roli Zdeňka/Zoltána Tomana (Youtube.com)

Trojan se totiž v loňském roce při propagaci Tomana nebál v rozhovorech upozorňovat na podobnost komunistického režimu se současnou politickou situací a jako největší viníky nynějšího stavu často označoval dvojici Babiš, Zeman. Každý, kdo si tohle dovolí, už zřejmě bude trestán, aby si ostatní uvědomili, co se smí a nesmí.

Své o tom ví třeba i Jiří Bartoška, který přišel pro svůj filmový festival v Karlových Varech o hlavního sponzora, společnost ČEZ. Na loňských Českých lvech totiž zazněla kritika hlavy státu, shodou okolností přítele ředitele energetického gigantu. Ten najednou oznámil, že na sponzorování MFF Karlovy Vary nemá peníze a končí se spoluprací. Později sice ČEZ oznámil meziroční navýšení zisků, ale to už Bartoška hledal miliony jinde. A do budoucna si bude pamatovat, že na téma Zeman se na veřejných akcích nemluví, nebo pouze oslavně. A fotky s Babišem patří ke koloritu doby.

Trojanovi evidentně nepomohl ani fakt, že hlavní roli v jeho kritikou i diváky chváleném filmu sehrál Jiří Macháček. Populární herec a frontman skupiny MIG 21 totiž vloni podpořil Tomáše Kluse v jeho bojkotu Babišových médií. Další závadový prvek v Tomanovi tak byl hned na světě. Když se k tomu přidá, že snímek ukazuje bez příkras zvrácenost komunistického režimu, jehož představitelé se dnes znovu derou k moci, bylo jasné, že musí přijít nějaká reakce od „mocných“.

Jak jinak si vysvětlit, že se během pár dní stane z filmu, který má být ověšen spoustou prestižních filmových cen, snímek, jehož kvality nikdo nezmíní? Proč se akademici rozhodli, že si ani jedna ze třinácti nominací nezaslouží proměnit? Jde o umělecké selhání a ignoranci, nebo se členové České filmové a televizní akademie jen bojí?

Spousta otázek, které zřejmě zůstanou nezodpovězeny. Jasná je však jedna věc. Dějí se podivné věci kolem Ondřeje Trojana a jeho projektů a začíná to vypadat, že mu chce někdo naznačit, aby byl ticho, nevyjadřoval se k politice a filmy točil tak maximálně o blbostech. Přitom Toman je film, který by se v opravdu demokratické zemi promítal ve školách, třeba i s diskuzí se žáky.

Problém „zakleknutí“ na Trojana ale asi bude v tom, že uznávaný filmař nebude chtít couvnout. Povaha mu to nedovolí a „režim“ s ním patrně bude mít trable i do budoucna.

Ondřej Trojan ovšem všechny úvahy o politickém vlivu na udílení Českých lvů a přidělování dotací odmítá a celou konstrukci považuje za smyšlenou:

Milý pane Viléme Bessere,

je mi opravdu líto, že právě váš list vyrukoval vaším prostřednictvím s konspirační teorií popsanou v článku: Trojan-kritizoval-babise-se-zemanem-nema-lva-za-tomana-ani-penize-na-festival. Je mi líto, že se touto dojmologií vlastně řadíte po bok fake news plátkům a pro vaše čtenáře tím ztrácíte kredit nezávislého média, které si svoje teorie nejprve ověří, než s nimi vyleze na světlo boží.

Tak tedy za mě: Moje politické a společenské postoje nemají s hlasováním členů Filmové a televizní akademie nic společného. Akademie má aktuálně 306 členů. Jsou to filmaři, kteří byli v minulosti buď oceněni soškou Lva, nebo byli třikrát nominováni, nebo jim ve velmi zřídkavých případech bylo nabídnuto členství hlasováním patnáctičlenného prezidia Akademie, kterého jsem sám členem. Ve druhém kole hlasovalo 166 akademiků, přičemž se v každé kategorii hodnotí pořadí od prvního do třetího místa, ale pro výsledek se započítávají pouze první místa a druhé, případně třetí pořadí slouží pouze tehdy, kdy by došlo k rovnosti hlasů na prvních místech. Pokud se snad ryze teoreticky někdo z akademiků rozhoduje nikoli na základě svého mínění o kvalitě práce dotyčného nominovaného na sošku Lva v té které kategorii, ale na základě nějakých osobních a třeba i ambivalentních vztahů s nominovaným, rozhodně pochybuji o tom, že právě moje občanské postoje by mi u akademiků byly k tíži. A je naprostá pitomost, že by někdo jednoho každého člena Akademie jakýmkoli způsobem nabádal, aby Trojana poškodil. A i kdyby snad třebas jen některé z nich ano, jak by asi šlo takovouto aktivitu někoho, nevím koho, ututlat? Tolik ke Lvům.

Pokud jde o Fond kinematografie: Už jsem se v rozhovoru k tomuto v souvislosti se Slavonice Festem vyjadřoval. Pro věci neznalého čtenáře stručně rekapituluji: Napsali jsme cirka před měsícem na naše festivalové sítě našim divákům vzkaz, že Slavonice Fest 2019 je z finančních důvodů v ohrožení a že nás nejvíce zasáhly výsledky z Fondu kinematografie, kde nám nejenom že neschválili částku podpory, o kterou jsme jako každoročně žádali, ale ještě nám ji výrazně oproti předchozím třem rokům snížili. Důvody a výsledky rozhodování Rady Fondu kinematografie lze nalézt na stránkách: https://fondkinematografie.cz/zadosti-o-podporu/archiv-uzavrene-vyzvy/filmovy-festival-a-prehlidka-v-oblasti-kinematografie.html a náš vzkaz divákům našeho festivalu na: https://slavonicefest.cz/.

Toť za nás tečka. Nevydávali jsme ani tiskovou zprávu a ani jsme neobvolávali novináře, aby se tato skutečnost medializovala. Média se na základě našeho vzkazu ohlásila sama a některým jsem k tomuto poskytl i rozhovor, včetně Fora 24, viz zde: https://forum24.cz/ondrej-trojan-o-ohrozenem-festivalu-slavonice-vypadek-financi-je-demotivujici/.

Co opakovaně musím důrazně odmítnout, že by Rada Fondu, která o dotacích rozhoduje, byla některými partajemi zpolitizovaná a jako celek manipulovatelná. V Radě sedí filmaři, které poslanecké sněmovně navrhují prostřednictvím svých profesních uskupení taktéž filmaři. Seznam kandidátů za filmaře je předložen Ministerstvu kultury. Ministr kultury vybere ta jména, která se od jednotlivých profesních uskupení těší největší podpoře a ty předloží k hlasování poslanecké sněmovně. Ta z cirka čtyř až sedmi jmen zvolí tři z nich. Již od roku 2013 nemůže poslanecká sněmovna nahradit kteréhokoli navrženého radního svým vlastním kandidátem. Členů Rady je devět a každý rok se tři z nich obměňují. Čisté a transparentní. Kéž by takto kultivovaně fungovaly i jiné mediální Rady!

Veškeré v článku dovozované teorie spiknutí proti mé osobě jsou nesmyslná nebo minimálně plavou na vodě a já se touto cestou proti nim musím ostře ohradit a vyznění článku v plném rozsahu odmítnout.

Věřím, že čtenáři Fora 24 si krom článku samotného přečtou i tuto moji odpověď a udělají si o celé záležitosti vlastní korektní úsudek.

Mějme se rádi, respektujme se, buďme tolerantní a nenechme se sami sžírat nevraživostmi a záští tam, kde nám nikdo na hlavu nekálí. 

S úctou a pozdravem všem čtenářům Fora 24

Ondřej Trojan

Vyjádření autora:

Komentář k celé situaci kolem Českých lvů a festivalu ve Slavonicích je pouze dojem autora, který sleduje dění „zvenku“, ale zároveň je za roky, kdy je Andrej Babiš u moci, zvyklý se setkávat s případy, kdy premiérovy dlouhé prsty zasáhly do různých sfér podnikání i osobního života mnohých. Pokud k tomu tentokráte nedošlo, je to pozitivní informace. Ondřeji Trojanovi se omlouvám a doufám, že se kvůli mému komentáři nedostane do nepříjemné situace.