Mikuláš Minář a spolek Milion chvilek organizovali připomínku okupace Československa v roce 1968 a událostí z roku 1969. Jejich demonstrace a následný pochod byl ale zaměřen i na současnou situaci, tedy na trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. To – včetně chvíle, kdy Minář roztrhal Ústavu – rozhořčilo celou dezinformační scénu.

Je zajímavé, jak trhání Ústavy, které symbolizovalo chování Miloše Zemana, rozhořčilo právě ty, kteří mu fandí. Parlamentní listy o tom udělaly anketu a zdá se, jako by všem záleželo na tom, aby každý občan měl k nejvyššímu zákonu země úctu. Jediný, kdo se k ní může chovat neurvale, je podle nich Miloš Zeman. Ruští trollové, xenofobní weby a obdivovatelé Miloše Zemana teď hrdinně brání ústavu. Nebrání ale její normy a její smysl. Brání pouze její tištěnou formu, papíry a vazbu. Když ji likviduje prezident, který na ni přísahal, je to podle nich v pořádku.

Velmi rozzlobená je také Ruská federace a její zastupitelské médium Sputnik, které na Mináře útočí prostřednictvím „vojenského analytika“ Štefce.

Stejně jsou na tom i ostatní proruské weby, například AC24.cz. Minář zjevně na chvíli nahradil odborníka na fake news Jakuba Kalenského a stal se jejich hlavním terčem.

Není to ale jen webová dezinformační scéna. Na Facebooku již před časem vznikly různé skupiny proti Milionu chvilek pro demokracii a nyní je na světě i falešná událost, která útočí na plánovanou demonstraci na Letné 16. listopadu.

Je zjevné, že po úspěšné demonstraci na konci června hledají odpůrci demokratických stran a prozápadního směřování země jakýkoli způsob, jak na demonstranty i organizátory útočit. Toto je jen začátek – je jisté, že bude hůř.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora