Troubící kamiony jako zdroj inspirace? „Konvoje svobody“ velkou podporu nemají

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Když 22. ledna vyrazil samozvaný „konvoj svobody“ z kanadské Britské Kolumbie na dlouhou cestu do hlavního města Ottawy, v samotné Kanadě, natožpak v zahraničí, si toho všiml jen málokdo. Původní motivací protestní výpravy kamionů byl odpor vůči novému opatření kanadské a americké vlády, které řidičům překračujícím společné hranice dávalo na vybranou mezi očkováním nebo povinnou karanténou.

K protestům se však záhy přidala celá kanadská protiočkovací scéna společně s okrajovými politickými skupinami a požadavky „konvoje svobody“ se rozšířily o ukončení všech zdravotních omezení souvisejících s pandemií koronaviru, která jsou dosud v některých kanadských provin­ciích velmi přísná. Demonstranti v čele s nepřetržitě troubícími kamiony pak v příštích týdnech zaplavili prakticky všechna velká kanadská města a opakovaně zablokovali klíčové přechody se Spojenými státy, přes které proudí zboží v hodnotě stovek miliard dolarů ročně.

Zatímco zvláště mezi konzervativci a populisty v zahraničí včetně sousedních USA vyvolaly protesty řidičů a jejich příznivců nadšenou podporu i stále rozšířenější snahy o napodobení, vládnoucí politici v Kanadě se musejí potýkat především s výsledným chaosem a bolestivými ekonomickými dopady. Průzkumy přitom ukazují, že kanadská veřejnost, která je z drtivé většiny naočkovaná, s protestujícími příliš nesouzní.

Hlas z politické periferie

Mezi organizátory a hlavními tvářemi „konvoje svobody“ je možné najít zvláště postavy z různých okrajů kanadského politického spektra, jako je Tamara Lichová ze strany požadující odtržení západních provincií Kanady nebo vůdce extrémně pravicové Kanadské lidové strany, Maxime Bernier. Hojně jsou mezi nimi zastoupeni také známí popírači koronaviru a příznivci konspiračních teorií. Na demonstracích se čas od času objevují vlajky Konfederace, a dokonce i hákové kříže.

Hnutí samo o sobě nikdy nedokázalo masově mobilizovat davy – úřady odhadují, že se protestů na jejich vrcholu poslední lednový den v Ottawě zúčastnilo přibližně 8 tisíc lidí. Později se počty protestujících smrskly na stovky, což je třeba oproti statisícovým…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]