Truchlohra pokračuje. ČSSD trvá na Pochem, ANO je proti, Hamáček ho odepsal

Ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš (ČTK)

Ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Koaliční rozmíšky pokračují i poté, co dal vládě znovu po dlouhých třiceti letech zelenou Ústřední výbor KSČM. Přetrvává spor o vládní angažmá Miroslava Pocheho. Jednu z hlavních rolí v této truchlohře zaujímá Jan Hamáček, který už svého nominanta odepsal navzdory mínění většiny ČSSD.

Ministr zdravotnictví  Adam Vojtěch a jeho šéf Andrej Babiš (ČTK)

Nebylo by fér podezírat Hamáčka z politické naivity, když se tak očividně radoval z rozhodnutí komunistů, že budou tolerovat menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD. Označil jejich přístup za „odpovědný“ a nebral přitom na vědomí Bohumínské usnesení, zapovídající sociální demokracii spolupráci s KSČM na celostátní úrovni. Naopak jistě bere velmi vážně slova jejího předsedy Vojtěcha Filipa, že „pokud komunisté na něco dají slovo, tak platí“.

To jsou nepodstatné drobnosti, které nesmí stát v cestě společnému úsilí podílet se na vládě a držet pracně vybojované kóty. Výmluvy, že nejde o koalici, jsou liché a vylučuje je chování samotných komunistů, kterým narostl mocenský apetit. Hodlají do všeho mluvit a svoji „toleranci“ neprodají zadarmo.

Ryzí pragmatismus

Hamáček se v této partii chová jako ryzí pragmatik, který při koaličním vyjednávání „státotvorně“ ustoupil skoro všude tam, kde ustoupit mohl, a kvůli udržení mocenských pozic je připravený v této pružné taktice pokračovat i nadále. O tom svědčí pokračující spor o Miroslava Pocheho, nabývající rysy švejkovské parodie.

Deník Právo přinesl s předsedou ČSSD rozhovor (30. 6. 2018) s výmluvným titulkem „Hamáček už Pocheho odepsal“. Hamáček nevyloučil, že by mohl na postu ministra zahraničí stanout někdo jiný než kandidát, na kterém dosud v souladu s míněním většiny sociálních demokratů trval.

„Nechci žádnou alternativu vylučovat. Jsme v situaci, kterou jsme nezavinili, je to rozhodnutí prezidenta,“ prohlásil Hamáček s tím, že by mělo být o jménu ministra jasno v řádu týdnů až měsíců. Tato bezprecedentní blamáž by podle něj neměla nijak ovlivňovat hlasování o důvěře vládě.

Prezidentova indiskrétnost

K dusné atmosféře přispěly nejasnosti kolem způsobu jmenování Hamáčka „dočasným“ ministrem zahraničí. Olej do ohně přilil prezident Zeman, který tuto situaci svojí neústavní vrtošivostí inicioval. Přiznal existenci dopisu předsedy vlády, který mu nestandardně dával na výběr ze dvou kandidátů, místo aby důsledně trval na nominaci koaličního kandidáta.

Touto indiskrétností podle zjištění Práva silně popudil jednak premiéra Babiše, tak dvojministra Hamáčka. Zvláště když zdroje Hradu vypustily do médií informaci, že oba předsedové koaličních stran při této ústavně hraniční transakci jednali v souladu a Hamáček dokonce obešel i nejužší vedení ČSSD.

Předseda ČSSD se poté dostal pod tlak a vyzval premiéra ke zveřejnění korespondence s prezidentem. Babiš tak učinil a vyšlo najevo, že Pocheho na ministerstvo navrhl a současně zpochybnil. Hamáček však tento postup, o kterém byl zpraven, akceptuje.

Jsme jako onuce

Takové bezpáteřné jednání se ovšem nelíbí všem sociálním demokratům, kterým nejde jen o konkrétní jméno jednoho ministra, ale o udržení posledních zbytků důstojnosti. Proti se zpočátku postavila pražská domovská organizace Miroslava Pocheho. Plzeňská i ústecká ČSSD vyzvaly Jana Hamáčka, aby svolal širší předsednictvo ČSSD.

„Ještě není pozdě, můžeme šlápnout na brzdu. Tohle určitě na předsednictvu někdo zvedne, protože nejsou dodržovány podmínky. Jsme ve vládě jako onuce. Je to strašně nedůstojné,“ prohlásil plzeňský hejtman Josef Bernard.

„Když už se do toho vstoupilo, tak se mělo tvrdě trvat na všech našich kandidátech, kteří prošli referendem. Když se koukám na seznam ministrů, tak vůbec nechápu, proč by zrovna měl pan Poche vyčnívat negativními vlastnostmi. Máme tam jednoho trestně stíhaného premiéra, pak problémy paní ministryně spravedlnosti Malé a tak dále,“ dodal.

I podle předsedy ústecké ČSSD Miroslava Andrta by mělo předsednictvo projednat další postup. Jeho kolegové prý mají výhrady k nominantům hnutí ANO Taťáně Malé, Adamu Vojtěchovi a Danu Ťokovi. „S nimi prezident problém neměl a jediný, kdo nebyl potvrzený v pozici, byl náš člověk. To nás nestaví do rovnocenného postavení. Nelíbí se mi to,“ zdůraznil Andrt.

Většina lídrů ČSSD trvá na Pochem

Podle aktuálního zjištění České televize devět, tedy většina krajských lídrů ČSSD, trvá na tom, aby byl ministrem jmenován Poche, což je v rozporu s Hamáčkovou flexibilitou. Tři další ještě vyčkávají a dva předsedové krajských organizací nereagovali. Shodují se v tom, že do hlasování o důvěře vládě se tento problém nevyřeší. Očekávají však, že nejpozději by mělo být o konečném obsazení vlády jasno do konce prázdnin.

Druhá vláda Andreje Babiše krátce po svém jmenování v červnu 2018 (Zbyněk Pecák)

Naopak jasno mají ve věci prezident Zeman, komunisté a hnutí ANO. Poche nemá šanci a musí z kola ven, ať už jsou důvody jakékoli. To ostatně potvrdil i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek v Otázkách Václava Moravce.

„Hamáček je pověřen řízením ministerstva zahraničních věcí, dokud nepředloží sociální demokracie jiné jméno,“ uvedla pravá ruka Andreje Babiše. „Aby vláda vznikla, přijalo se toto řešení, doufám, že toto období bude trvat co nejkratší dobu,“ dodal.

Není divu, že se někteří významní sociální demokraté, kteří od počátku varovali před opakovaným soužitím s hnutím ANO, cítí jako onuce. Hamáček se Zimolou však nikoli a hlavně jejich přičiněním se ČSSD stává nejslabším článkem rodící se koalice. Neskrývanou bezzásadovostí a submisivností poskytují snadný terč nejen opozici, ale i svým partnerům z hnutí ANO a KSČM.

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]