Trump brzdí předávání moci a ohrožuje tak v době pandemie životy Američanů

repro: CNN

Donald Trump pronáší svá obvinění z falšování voleb. | FOTO: repro: CNN

Prezident Donald Trump čelí záplavě výzev, aby umožnil rozhovory mezi jeho zdravotními činiteli a nastupujícími poradci nově zvoleného prezidenta Joea Bidena. Jde o to, že pandemie se rychle zhoršuje a prezident a jeho okolí ji nadále ignorují. Místo toho se pokouší zdiskreditovat volby, které jasně prohrál.

Stále naléhavější prosby přicházejí zevnitř jeho administrativy, z týmu nově zvoleného prezidenta a od nezávislých odborníků na veřejné zdraví. Případy nemoci covid-19 se vymykají kontrole po celé zemi a to znamená ztrátu více než tisícovky amerických životů denně. Na nemoc nyní zemřelo více než 246 000 Američanů.

archiv

Místo aby Trump naslouchal nebo se ohledně koronaviru nějak mobilizoval, strávil víkend, během něhož se USA objevilo 11 milionů infekcí, posilováním vlastních tvrzení o své volební prohře. V jednu chvíli se už zdálo, že vítězství Joea Bidena uznal, ale pak propadl na Twitteru svému dosavadnímu vzdoru.

V neděli v pořadu CNN „Stav Unie“ nejlepší odborník na infekční choroby v zemi, doktor Anthony Fauci, řekl, že „by samozřejmě bylo lepší, kdybychom začali pracovat“ s Bidenovým týmem. Ten se ujme úřadu 20. ledna. Zatímco Trump ignoruje prohlubující se krizi, Biden vyzývá k naléhavé reakci.

„Je to skoro jako předat štafetu v závodě. Nechcete předtím zastavit a pak ji někomu předat,“ řekl Fauci, který byl odstupujícím prezidentem vytlačen na okraj. „Chcete prostě pokračovat. A to je přechodová fáze.“

Nastupující šéf Bidenova Bílého domu Ron Klain v neděli prohlásil, že nově zvolený prezidentův tým nebyl schopen hovořit o pandemii se současnými špičkovými zdravotníky, jako je právě Fauci. Trump totiž odmítl spustit obvyklý formální proces zahájení přechodu k nové administrativě.

„Joe Biden se stane prezidentem Spojených států uprostřed probíhající krize. To musí být bezproblémový přechod,“ řekl Klain v pořadu televize NBC a dodal, že i když nová administrativa plánovala kontaktovat špičkové farmaceutické firmy vyrábějící vakcínu, jako je Pfizer, bylo obzvláště důležité spojit se s úředníky ministerstva zdravotnictví zodpovědnými za její zavedení v nadcházejících měsících.

„Naši experti si s těmi lidmi musí co nejdříve promluvit, aby nedošlo 20. ledna k žádné změně.“

Úředník, který má v současnosti největší vliv na prezidenta, doktor Scott Atlas, ale dává přednost přístupu tzv. stádní imunity, jenž by podle kritiků mohl vést k tisícům úmrtí. Atlas napsal v neděli pobuřující tweet, ve kterém vyzval obyvatele Michiganu, aby „povstali“ proti novým omezením ohledně covid-19, která ve školách, divadlech a restauracích zavedla demokratická guvernérka Gretchen Whitmerová.

Whitmerová v nedělním večerním rozhovoru s Wolfem Blitzerem ze CNN prohlásila, že se nenechá „šikanovat, aby nesledovala renomované vědce a zdravotníky“.

(Zdroj: CNN.com.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner