Trump chce razantně omezit federální výdaje, připravil výrazně pravicový rozpočet

Donald Trump a ministr obrany James Mattis (repro: CNN)

Donald Trump a ministr obrany James Mattis | FOTO: repro: CNN

Významný americký republikán Newt Gingrich z Trumpova štábu a bývalý šéf Sněmovny reprezentantů řekl, že návrh je „první krok k tomu, co uvidíme za tři čtyři roky a co bude naprosto odlišná federální vláda“. „Nikdy jsme tu neměli nikoho, jako je on. Pro schopnost narušit dosavadní řád je to ze třetiny Andrew Jackson, pro svou energii ze třetiny Theodore Roosevelt, pro schopnost prodat se ze třetiny P. T. Barnum. Když to dáte dohromady, dostanete Trumpa,“ řekl Gingrich s poukazem na bývalé americké prezidenty a zakladatele cirkusu Barnuma.

Podle listu The Wall Street Journal si ale Trump návrhem „nablýskal“ svou konzervativní pověst u svých přívrženců. Jak poznamenal časopis Time, Kongres nikdy nepřijal rozpočtové návrhy minulých prezidentů beze změny. Jsou ale vždy důležitým výrazem priority prezidentů jak pro občany, tak pro členy Kongresu.

Návrh rozpočtu amerického prezidenta Donalda Trumpa (pravicová Republikánská strana) nemá šanci na to, aby ve stávající podobě prošel Kongresem, avšak dá se číst jako vyjádření Trumpovy politiky v číslech: Amerika na prvním místě, napsala k rozpočtovému návrhu agentura AFP. Dokument je považován za začátek dlouhé bitvy s Kongresem, protože je to on, a ne Bílý dům, kdo bude mít rozhodující slovo. Podle listu Politico je návrh přehlednou ukázkou toho, jak chce Trump a jeho hlavní stratég Steve Bannon dosáhnout rozkladu federálních vládních struktur. Trump totiž podporuje určitou decentralizaci státní moci.

Ačkoli republikáni mají v obou komorách většinu, ani mezi nimi nepanuje jednota. Republikánský senátor Marco Rubio už kritizoval škrty v zahraniční agendě. „Zahraniční pomoc není charita,“ řekl s tím, že jde o agendu přispívající k národní bezpečnosti.

Trumpův návrh počítá s navýšením peněz pro obranné složky a se škrty mnoha ostatních resortů, přičemž největší čekají ministerstvo zahraničí a Agenturu pro ochranu životního prostředí (EPA). Politico napsal, že každý seškrtaný dolar z domácích, diplomatických a mezinárodních programů pomoci se převádí na obranu. „Není pochyb o tom, že jde o silový rozpočet,“ řekl šéf vládního rozpočtu Mick Mulvaney, přičemž návrh necharakterizoval slovy konzervativní ani republikánský. Rozpočtový návrh byl podle něj sestaven na základě studia Trumpových projevů. „Vyjádřili jsme politiku čísly,“ řekl.

Komu všemu se tedy přidá:

Ministerstvo obrany

Ministerstvo pro záležitosti veteránů

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Národní úřad pro jadernou bezpečnost

Prevence a boj se závislostmi na opiátech

Školní poukázky (na program poukázek umožňujících rodičům poslat své potomky studovat na soukromé či církevní školy)

Federální úřad pro vyšetřování (FBI)

Komu bude naopak ubráno:

Agentura pro ochranu životního prostředí

Daňový úřad

Úřad pro zdraví a lidské služby

Ministerstvo zahraničí a Americká agentura pro mezinárodní rozvoj

Ministerstvo práce

Ministerstvo zemědělství

Ministerstvo dopravy

Ministerstvo obchodu

Ministerstvo vnitra

Další škrty jsou plánované v oblastech energetiky (šest procent), vzdělání (14 procent) či bydlení (12 procent). O zhruba jedno procento méně než nyní má dostat také Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). O 230 milionů dolarů přijde ústav pro služby muzeí a knihoven a o 455 milionů pak společnost CPB, která podporuje vysílání veřejnoprávních televizí a rádií, zejména známých stanic PBS a NPR.

Některé nezávislé vládní instituce chce Trump zcela odstřihnout od státních peněz. Sem patří například Národní nadace pro umění (NEA), Americký mírový institut (USIP) nebo Africká rozvojová nadace.

Ačkoli v současné podobě nemá návrh naději na přijetí v Kongresu, ukazuje plány, na jejichž splnění má Trump nejméně jeden mandát. Jde zatím o nejjasnější výraz toho, co Bannon nazývá dekonstrukcí státních struktur, soudí Politico.

Steve Bell, který v minulosti působil jako rozpočtový poradce republikánů, řekl, že tento rozpočet nemá šanci na přijetí. Ke schválení v Senátu je zapotřebí 60 hlasů, ale republikáni v něm mají 52 křesel, takže budou potřebovat podporu několika demokratů. „Pro většinu z toho nemáme v Senátu podporu ani 50 hlasů, natož 60. Naděje na to, že tento rozpočet projde, je stejná jako to, že na schůzku se mnou přijde Elle Macphersonová,“ řekl Bell s odkazem na australskou modelku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner