Trump dal svým lidem najevo, že mají bránit předání moci Bidenovi

YouTube/MSNBC

Donald Trump | FOTO: YouTube/MSNBC

Prezident Donald Trump v úterý naznačil, že bude pokračovat v napadání volebních výsledků ještě nejméně týden. Brání také nutným krokům k přechodu vlády na nově zvoleného prezidenta Joea Bidena a dal své administrativě najevo, že veškeré kroky směřující k předání moci jsou pozastaveny.

Trumpovo odmítnutí uznat porážku přimělo vysoké úředníky napříč vládou, aby rozšířili zprávu, že jakákoli spolupráce s Bidenovým týmem je zakázána, uvedli představitelé vládních úřadů a Bílého domu. Rozpočtová kancelář prezidenta nadále říká úřadům, aby připravily podklady pro Trumpův nadcházející návrh rozpočtu, jako by se nic neměnilo. Sdělili to lidé obeznámení s těmito plány.

archiv

Bílý dům sice nabídl jen málo formálních či explicitních pokynů, ale celé federální vládě dal najevo, že by neměly být podniknuty žádné kroky, které by naznačovaly, že Trump volby prohrál.

Ministr zahraničí Mike Pompeo odmítl během úterního vystoupení na ministerstvu zahraničí přijmout Bidenovo vítězství jako zvoleného prezidenta. Pompeo nejdřív řekl, že dojde k „hladkému přechodu k druhé Trumpově administrativě“, ale pak lehce naznačil, že je to zřejmě žert.

„Svět by měl mít plnou důvěru v to, že přechod nutný k tomu, aby ministerstvo zahraničí bylo funkční dnes, úspěšné dnes a úspěšné s prezidentem, který bude ve funkci 20. ledna minutu po poledni, bude také úspěšný,“ řekl na poledním brífinku.

Neochota zahájit formální proces předání moci vyvolala rostoucí znepokojení v Bidenově týmu. Ten v pondělí večer prohlásil, že zvažuje právní kroky, aby si vynutil přístup k federálním penězům a informacím.

Sám Biden však odklad odbyl pokrčením ramen jako spíše nepříjemnost než hlavní překážku v jeho snaze převzít moc.

„Upřímně řečeno, nevidím důvod k právním krokům,“ řekl na tiskové konferenci v Delaware, kde pořádá schůzky a hovoří se zahraničními představiteli, a dodal, že věří, že přechod zvládne i bez federálního financování.

Nezdálo se, že by ho situace nějak moc rozzlobila, ale přece jen dal najevo své mínění: „Prostě si myslím, že je to ostuda, upřímně řečeno,“ řekl o Trumpově odmítnutí přiznat porážku. „Říkám to taktně: myslím, že to prezidentovu odkazu nepomůže.“

Jde nyní o oficiální formální rozhodnutí „General Services Administration“, že Biden volby vyhrál. To by rozmrazilo finanční prostředky ve výši více než šesti milionů dolarů a umožnilo by to úřadům napříč federální vládou – včetně těch, které jsou zodpovědné za poskytování vysoce tajných informací – začít spolupracovat s Bidenovými týmy.

Vyšší úředníci federálních úřadů sdělili, že jejich plány na převzetí nemohou pokračovat, dokud nebude tento krok učiněn. Kancelářské prostory vyhrazené pro přicházející Bidenův tým jsou temné a prázdné, zatímco Trump stále trvá na tom, že jeho prohra není skutečná.

„Máme velký úspěch. VÝSLEDKY PŘÍJDOU V DALŠÍM TÝDNU. MAKE AMERICA GREAT AGAIN!“ napsal Trump v úterý na Twitter.

(Zdroj: CNN.com.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner