Trump i za útoku na Kapitol ještě volal senátorovi a pokračoval v intrikách

Americký prezident Donald Trump  (youtube/RT)

Americký prezident Donald Trump | FOTO: youtube/RT

Prezident Donald Trump a jeho právník Rudy Giuliani omylem volali republikánskému senátorovi Miku Leeovi, a to právě v době, kdy dav jeho stoupenců v americkém Kapitolu začal vpád do budovy. Pro CNN to potvrdil mluvčí senátora . Telefonáty, které byly určeny jinému senátorovi za republikány, se Bílý dům horečně snažil zákonodárce přesvědčit, aby se zpozdilo sčítání hlasů volitelů.

Leeův mluvčí řekl, že telefonáty Trumpa a jeho právníka byly určeny senátoru Tommymu Tubervillovi, nově zvolenému republikánovi z Alabamy. „Snaha Bílého domu přimět Tubervilla, aby pozdržel certifikaci hlasů, a to v okamžiku násilného vpádu, umožňuje nahlédnout do prezidentova myšlení a priorit,“ komentuje to CNN.

Eric Drooker

Trump nejdříve zavolal na osobní mobil senátora z Utahu jménem Lee krátce po druhé hodině odpoledne. V té době byli senátoři evakuováni z budovy Senátu, protože dav podporující Trumpa začal pronikat do Kapitolu.

CNN píše: „Lee zvedl telefon a Trump se představil a bylo jasné, že hledá Tubervilla a dostal špatné číslo. Lee nechal prezidenta čekat, šel najít svého kolegu, podal Tubervillovi telefon a sdělil mu, že prezident je na lince a snaží se s ním spojit. Tuberville hovořil s Trumpem necelých 10 minut, přičemž se ho prezident snažil přesvědčit, aby vznesl další námitky proti hlasování sboru volitelů v marné snaze zablokovat potvrzení vítězství zvoleného prezidenta Joea Bidena Kongresem, jak uvedl zdroj obeznámený s touto výzvou. Hovor byl přerušen, protože senátoři byli požádáni, aby se přesunuli na bezpečné místo.“

„Druhý hovor Leeovi přišel v 19:00. ET od Giulianiho. Lee neodpověděl na volání, takže to spadlo do hlasové schránky. Leeova kancelář potvrdila CNN, že hlasová schránka byla určena pro Tubervilla a zpráva zanechaná od Giulianiho byla velmi podobná té, kterou obdržel jiný nejmenovaný republikánský senátor. Přepis tohoto telefonátu zveřejnil konzervativní server The Dispatch i zpravodajský blog emptywheel.“

„Tohle je Rudy Giuliani, prezidentův právník,“ řekl podle zápisu.

„Volám vám, protože s vámi chci prodiskutovat, jak se snaží uspěchat toto slyšení a jak potřebujeme, abyste se vy, naši republikánští přátelé, pokusili ho zpomalit, abychom vám mohli předat více informací… Vím, že se znovu sejdou v osm večer, ale… jedinou strategií, kterou můžeme sledovat, je vznést námitky proti četným státům a vznést otázky, abychom se dostali do zítřka – ideálně do konce zítřka.“

Tuberville netušil, že se ho Giuliani snažil zastihnout, dokud to nebylo veřejně oznámeno. Senátor byl Trumpem a Giulianim pravděpodobně vnímán jako někdo, kdo by mohl jejich věci pomoci, protože patřil ke skupině šesti republikánských senátorů, kteří hlasovali pro námitku vznesenou proti volebním hlasům v Arizoně, která neuspěla v poměru 93:6.

CNN ve středu informovala, že i poté, co se Kongres po vzpouře znovu sešel, Trump podle informovaného zdroje stále naléhal na senátory, aby prosadili protest proti jmenování Bidena prezidentem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]