Trump je Bohem vyvolený, tak přece nemohl prohrát

Trumpovi radikální křesťanští stoupenci soudí, že volby byly podvod. Jejich Bohem vyvolený kandidát nevyhrál. (youtube/shilohtc)

Trumpovi radikální křesťanští stoupenci soudí, že volby byly podvod. Jejich Bohem vyvolený kandidát nevyhrál. | FOTO: youtube/shilohtc

Kromě symbolů „white supremacy“ byli mnozí z těch, co podnikli 6. ledna útok na Kapitol, vybaveni transparenty s náboženskými vzkazy, například „Ježíš zachraňuje“ a „V Boha věříme“, zatímco jiní skandovali „Ježíš je můj spasitel a Trump je můj prezident“. Co se jim to tak najednou stalo? Nebylo to najednou.

Mnozí bílí evangelikální vůdci poskytli Trumpovu prezidentskému působení náboženské ospravedlnění a nehynoucí podporu, včetně jeho rasově zabarvené rétoriky a politiky.

FORUM 24 (archiv)

Brad Christerson, profesor sociologie na Biola University, v článku na webu Theconversation.com na základě svého výzkumu popisuje, jak došlo k tomu, že se určitý segment takzvaného evangelikalismu dostal k vášnivé podpoře bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Christerson a jeho kolega Richard Flory tento proud nazývají Nezávislá charismatická síť neboli INC. Právě ten sehrál významnou roli jako duchovní ospravedlnění hnutí za zvrácení výsledku prezidentských voleb, což nakonec vedlo k vpádu Trumpových příznivců do Kapitolu.

Oč se jedná? INC jsou náboženští vůdci, kteří nemají žádné pevné vazby na formální církve a spolupracují mezi sebou formou volné sítě.

„Ve dnech a hodinách před útokem na americký Kapitol 6. ledna zorganizovala skupina Jericho March pochody kolem budovy Kapitolu a Nejvyššího soudu a modlila se k Bohu, aby porazil »temné a zkorumpované« síly, které podle nich (aniž to nějak dokazují) ukradly zvolení Bohem pomazanému prezidentovi – Donaldu Trumpovi. Jericho March je volná koalice křesťanských nacionalistů, která vznikla po prezidentských volbách v roce 2020 s cílem zvrátit jejich výsledky. V úvodu a bezprostředně po násilnostech v Kapitolu jejich webové stránky uváděly: »Jsme hrdí na americký systém vládnutí, který zavedli naši otcové zakladatelé, a nedovolíme, aby globalisté, socialisté a komunisté zničili náš krásný národ tím, že se odkloní od našich zákonů a potlačí vůli amerického lidu prostřednictvím svých podvodných a nezákonných aktivit v těchto volbách.«“ Toto prohlášení, stejně jako další, bylo odvoláno nějakou dobu po nepokojích v Kapitolu.

Hlavní aktivitou Jericho March je celostátní organizování modlitebních pochodů kolem budovy Kapitolu, které napodobují biblickou „bitvu o Jericho“. Po zatroubení trub tehdy Bůh strhl hradby Jericha a synové Izraele mohli obsadit město.

„Aktivity Jericho March vyvrcholily velkým modlitebním shromážděním 12. prosince ve Washingtonu, D.C., které zahrnovalo modlitební pochody a proslovy v nákupním středisku pronesené odsouzeným a omilostněným bývalým poradcem pro národní bezpečnost Michaelem Flynnem, republikánkou Michele Bachmannovou, Trumpem podporovaným zakladatelem společnosti MyPillow Mikem Lindellem a krajně pravicovým zakladatelem Oath Keepers militia Stewartem Rhodesem,“ připomíná profesor Christerson.

Členové Jericho March věřili, že svými akcemi pomohou porazit zkorumpované síly a že Bůh dosadí Trumpa 20. ledna na jeho právoplatné místo prezidenta. Neexistuje žádný důkaz, že by se někdo spojený s organizací Jericho March podílel na vniknutí do Kapitolu. Christerson ale soudí, že její vůdci poskytují náboženskou motivaci pro boj za zvrácení výsledků voleb: „V našem výzkumu jsme zjistili, že ve většině charismatických církví se na ty, kdo od Boha přijímají vize nebo přímá slova, z nichž vycházejí předpovědi, jež později odpovídají událostem, nebo mají tajemné vhledy do života lidí, pohlíží jako na ty, kdo mají »dar proroctví«. Na některé obzvláště nadané »proroky« se pohlíží jako na schopné předvídat světové události a získávat od Boha pokyny týkající se celých národů. Před volbami v roce 2016 skupina »proroků« z INC prohlásila Trumpa za Bohem vybraného kandidáta, podobného biblickému králi Kýrovi, kterého Bůh použil k obnově národa Izraele. Poté, co se jejich proroctví o Trumpově vítězství ve volbách naplnila, stali se tito »proroci« v křesťanství INC nesmírně populární.“

Cílem tohoto hnutí je především „přivést nebe nebo Bohem zamýšlenou dokonalou společnost na Zemi“ tím, že umístí „královsky smýšlející lidi“ do mocných pozic na vrcholu všech sektorů společnosti, takzvaných „sedmi hor kultury“, zahrnujících vládu, podnikání, rodinu, náboženství, média, vzdělávání a umění/zábavu.

Jeden z vůdců INC v roce 2015 autorovi sdělil: „Kdyby křesťané prostoupili každou horu a vystoupili na vrchol všech sedmi hor, … společnost by měla biblickou morálku, lidé by žili v harmonii, byl by mír, a ne válka, nebyla by chudoba.“

Trump je pak podle nich takový „královsky smýšlející lídr“ a součást Božího plánu.

Jenže pak přišel listopad 2020 a Donald Trump volby nevyhrál. „Po jeho prohře 3. listopadu mnozí, které jsme studovali, neodvolali svá proroctví a přijali Trumpovu konspirační rétoriku, že volby byly podvodné. Mnozí věří, že démonické síly, které volby ukradly, lze stále porazit modlitbou.“

A protože podle proroků tohoto hnutí je Trump Bohem vyvoleným kandidátem na prosazení Božího království v Americe, tak jakýkoli jiný kandidát, bez ohledu na součty hlasů, je nelegitimní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]