Trump musí zaplatit milion dolarů za pokus žalovat Clintonovou. Měla zmanipulovat volby

Donald Trump (profimedia.cz)

Donald Trump | FOTO: profimedia.cz

Americký exprezident Donald Trump a jeho právnička musí zaplatit peněžitý trest ve výši téměř milion dolarů (zhruba 22 milionů Kč) za pokus žalovat Hillary Clintonovou za to, že se podle nich v roce 2016 v prezidentských volbách snažila zmanipulovat hlasování spojováním jeho kampaně s Ruskem. Rozhodl o tom floridský soudce, který žalobu zamítl již loni s argumentem, že jde o vyřizování politických účtů, které nepatří před soud. Nyní uvedl, že pokuta je oprávněná, protože Trumpův postup vykazuje vzorec zneužívání soudů k prosazování jeho politické agendy, napsala dnes agentura Reuters.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Trump v žalobě tvrdil, že Clintonová a další demokraté se spikli a vytvořili příběh o jeho spolčení s cizí zemí ve chvíli, kdy se oba ucházeli o Bílý dům. Požadoval odškodnění za právní výlohy a doprovodné výdaje ve výši 24 milionů dolarů (530 milionů Kč).

Soudce Donald Middlebrooks nyní ve svém 45stránkovém rozhodnutí uvedl, že tento případ se nikdy neměl dostat před soud. „Jeho neadekvátnost jako právního nároku byla zřejmá od samého počátku,“ napsal soudce, podle kterého by „žádný rozumný právník“ tuto žalobu nepodal.

Podle soudce také „zneužívání soudů Trumpem a jeho právníky podkopává právní stát“. Žalobu odsoudil jako „zcela frivolní“ po faktické i právní stránce a dodal, že byla podána ve „zlé víře za nesprávným účelem“. Nařídil, aby Trump a jeho právnička Alina Habbaová společně zaplatili přes 937.000 dolarů.

Žaloba, kterou Trump podal v březnu, byla v září zamítnuta a Trumpovi bylo v listopadu nařízeno zaplatit desítky tisíc poté, co jeden ze žalovaných podal stížnost. Nynější pokutu soudce nařídil zaplatit poté, co se kroku domáhala skupina zbývajících žalovaných, včetně Clintonové.

Již při zamítnutí žaloby Middlebrooks uvedl, že soud není „vhodné fórum“ na řešení problémů bývalého prezidenta. Trump podle něj také neprokázal, že byl poškozen jakýmkoli podvodem. Na žalovanou stranu se navíc podle soudce vztahuje ochrana vyplývající z prvního dodatku ústavy, který kromě jiného zaručuje právo na svobodu.

Prezidentský kandidát Petr Pavel hovoří na tiskové konferenci ve svém volebním štábu k výsledkům prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Republikán Trump se v roce 2020 ucházel o znovuzvolení do Bílého domu, ale porazil jej demokrat Joe Biden. Trump poté nepodloženě tvrdil, že za jeho porážkou stojí rozsáhlé volební podvody. Loni oznámil, že hodlá usilovat o republikánskou nominaci do příštích prezidentských voleb v roce 2024.

Rozsudek je významným „napomenutím“ Trumpa, který po celou dlouhou dobu, kdy používal soudy jako zbraň proti obchodním rivalům a partnerům, ale i bývalým zaměstnancům a novinářům, jen zřídkakdy čelil takovým důsledkům, poznamenal list The New York Time (NYT). Trump navíc v poslední době čelí široké škále právních problémů a trestních vyšetřování a pod drobnohledem jsou i jeho právníci kvůli svým krokům v těchto kauzách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články