Trump napsal tweet budící pochybnosti o jeho duševním zdraví

repro: youtube

Donald Trump | FOTO: repro: youtube

Americký prezident Donald Trump je znám tím, že na svém oblíbeném Twitteru píše věci, které připomínají spíše výkřiky malého dítěte. Tentokrát to ale zašlo dost daleko.

V pondělí se uživatelé této sociální sítě od prezidenta dozvěděli:

„Jak jsem již dříve důrazně prohlásil a jen opakuji, pokud Turecko udělá něco, co já, ve své velké a bezkonkurenční moudrosti, budu považovat za čárou, zcela zničím a vyhladím tureckou ekonomiku (už jsem to udělal!). Musí spolu s Evropou a dalšími dohlížet na zajaté bojovníky a rodiny ISIS. USA udělaly mnohem více, než kdokoli mohl kdy očekávat, včetně dobytí 100 % kalifátu ISIS. Nyní je čas, aby ostatní v regionu, někteří ze svého velkého bohatství, chránili své vlastní území. USA jsou skvělé! THE USA IS GREAT!“

Trump se tady snaží hájit své rozhodnutí o stažení vojáků ze severu Sýrie. To už kritizovali i jeho nejbližší spojenci v Kongresu. Republikánský senátor Lindsey Graham toto rozhodnutí označil za „katastrofu“. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů za Demokratickou stranu Nancy Pelosiová vyzvala Trumpa, aby vzal zpět své „nebezpečné rozhodnutí“.

Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF) se s americkou pomocí podílela na porážce Islámského státu v Sýrii. Náhlé oznámení o stažení jednotek je podle Kurdů nesplnění závazků vůči spojencům a mluvčí SDF řekl, že je to „vražení dýky do zad“. Navíc nečekané, protože USA Kurdy o svém plánu informovaly až v pondělí ráno.

„My v SDF nebudeme ani na okamžik váhat a vyzýváme naše lidi ze všech náboženských a etnických skupin … aby se připojili se svými legitimními silami, aby bránili naši zemi před touto tureckou agresí,“ uvedly síly SDF. Současně Kurdové dali najevo, že když budou muset bojovat ještě navíc s Turky, nebudou mít takové kapacity na hlídání zajatých bojovníků ISIS. Erdoganovým cílem zjevně je zaútočit na Kurdy, kteří jsou mu odjakživa trnem v oku.

Pod tímto pozoruhodným sdělením se objevují příspěvky posměšné i fanouškovsky souhlasné. Jeden z nesouhlasících napsal: „V tomto tweetu nejsou překlepy a má úplné věty, proto vám s tím někdo pomohl. Ať už to byl kdokoli, pravděpodobně se vás snaží odstranit v rámci 25. dodatku, protože tento tweet je naprosto cvoklý.“

Trumpovo rozhodnutí může mít nedozírné následky. Že to ale doprovází poněkud nepříčetnými komentáři, může u pozorovatelů navodit jen dosti tísnivý pocit. Že v čele nejmocnější země světa stojí duševně nevyrovnaný amatér je smutné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner