Joe Biden se stal 46. prezidentem Spojených států. Američany vyzval k jednotě

Prezident Spojených států Joe Biden (ČTK)

Prezident Spojených států Joe Biden | FOTO: ČTK

Demokrat Joe Biden se po složení přísahy stal 46. prezidentem Spojených států. Bývalý prezident Donald Trump už dříve oznámil, že se slavnostní inaugurace nezúčastní. Nejvýše postaveným představitelem jeho bývalé administrativy, který se ceremoniálu účastnil, byl nyní už bývalý viceprezident Mike Pence. Jako první složila přísahu jeho nástupkyně Kamala Harrisová a stala se tak první viceprezidentkou v historii země.

Středeční inauguraci jsme sledovali živě:

21:55 Nový americký prezident Joe Biden vstoupil do Bílého domu. Od limuzíny šel několik set metrů po Pensylvánské avenue. Cestou pozdravil několik lidí, například starostku Washingtonu. Ještě dnes by měl Biden podepsat některé prezidentské dekrety. Jedním z nich má být nařízení přikazující nosit ve všech federálních budovách roušky.

21:50 Joe Biden v doprovodu své ženy Jill vystoupil z prezidentské limuzíny Beast a následně vyrazil pěšky ke vchodu do Bílého domu.

21:43 S gratulací Bidenovi i viceprezidentce Kamale Harrisové se na sociální síti připojil také český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček. „Těšíme se na spolupráci s administrativou na prohlubování americko-českého spojenectví a přátelství, na kooperaci v záležitostech společného zájmu a prohlubování společných hodnot,“ napsal.

21:15 Kolona s prezidentem Joe Bidenem a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou zamířila směrem k Bílému domu.

20:23 Joe Biden dorazil na Arlingtonský národní hřbitov. Věnce u Hrobu neznámého vojína  by měl správně pokládat se svými předchůdci. 

19:22 Joe Biden slavnostně podepsal tři dokumenty. Prvním je dokument o inauguraci, druhým nominace ministrů a třetím návrh jejich tajemníků.

19:10 Svůj první tweet zveřejnila také viceprezidentka Kamala Harrisová. „Jsem připravena sloužit,” napsala.

18:58 Joe Biden napsal první tweet ze svého prezidentského účtu, který získal po složení přísahy. „Pokud jde o boj s krizí, které čelíme, není čas ztrácet čas. Proto dnes okamžitě zamířím do oválné pracovny, abych se pustil do práce a provedl kroky, které okamžitě uleví americkým rodinám,” vzkázal.

18:45 Bývalý viceprezident Mike Pence se svou ženou Karen opustili budovu Kapitolu. Po rozloučení s novou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a jejím mužem Douglasem Emhoffem zamíří do svého domova ve státě Indiana. Loučení se při minulých inauguracích ujal vždy nový a odcházející prezidentský pár. Donald Trump se ale slavnostního ceremoniálu nezúčastnil a poté, co opustil Bílý dům, zamířil na Floridu. S úřadem se rozloučil na vojenské letecké základně Andrews v Marylandu.

18:32 Nový prezident Joe Biden se svou ženou Jill odchází z tribuny Kapitolu, kde inaugurace probíhala.

18:16  Zpěvák Garth Brooks zazpíval píseň Amazing Grace. Po něm se na tribunu Kapitolu postavila 22letá básnířka Amanda Gormanová.

18:13 Joe Bidenovi už pogratuloval také český ministr zahraničí Tomáš Petříček, prezident Miloš Zeman nebo šéf opozičních občanských demokratů Petr Fiala.

18:07 „Tohle je triumf demokracie,” prohlásil Biden ve svém prvním projevu a zdůraznil, že chce být prezidentem všech Američanů a že bude bojovat za ty, kteří jej podporovali, i za ty, kteří jej nepodporovali. Zároveň vyzval Američany k jednotě. „Tento boj vyžaduje více než jen slova. Vyžaduje nejdůležitější vlastnost celé demokracie – jednotu,“ dodal s tím, že každý nesouhlas nemusí být důvod k válčení.

18:05 Joe Budenovi na twitteru pogratuloval premiér Andrej Babiš (ANO). „Těším se, že budeme dále rozvíjet česko-americké strategické partnerství, spolupráci v rámci NATO i upevňovat vztahy mezi EU a USA,” napsal na sociální síti.

17:55 Nový prezident Joe Biden pronáší inaugurační projev. „Tohle je den Ameriky, tohle je den demokracie,“ řekl v začátku svého prvního projevu ve funkci.

17:48 Joe Biden složil slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu John Roberts. Bibli, na kterou přísahal, Bidenovi držela jeho manželka Jill. Stal se tak oficiálně 46. prezidentem Spojených států amerických.

17:45 Na inauguraci vystoupila zpěvačka Jennifer Lopez s písní This Land Is Your Land.

17:41 Kamala Harrisová složila slib a stala se první viceprezidentskou v historii Spojených států. Slib složila do rukou soudkyně Nejvyššího soudu Sonia Sotomayorové.

17:38 Po projevech a modlitbě zní americká hymna, zpěvu se ujala známá zpěvačka Lady Gaga. 

17:22 Senátorka Amy Klobucharová zahájila inauguraci nového amerického prezidenta. Dnešek označila za za nový začátek pro Ameriku. Ve svém projevu tvrdě kritizovala Donalda Trumpa a jeho politiku.

17:20 Joe Biden se svou ženou Jill dorazil pódium v budově Kapitolu, kde se se odehraje inaugurace. Jako první složí slib přísahu budoucí viceprezidentka Spojených států Kamala Harrisová. Stane se první ženou na této pozici v historii USA.

Demokratický kandidát Joe Biden vyhrál volby v listopadu minulého roku, když porazil dosavadního prezidenta Donalda Trumpa. Biden se stal nejstarším zvoleným prezidentem v historii Spojených států. Viceprezidentkou se vůbec poprvé v historii země stala žena – Kamala Harrisová.

Joe Biden (profimedia.cz)

Joe Biden se narodil 20. listopadu 1942 v katolické rodině s anglicko-francouzsko-irským původem. Vyrůstal společně se sestrou a dvěma bratry. Biden vystudoval Archmere Academy v Claymonte a v roce 1965 historii a politické vědy na University of Delaware v Newarku. V době studií byl výborným hráčem amerického fotbalu a chvíli se věnoval také baseballu. V roce 1968 získal titul doktora práv na Syracuse University.

Jeho politická kariéra začala v roce 1970, kdy byl zvolen do okresní rady New Castle, dva roky poté uspěl v senátních volbách ve státu Delaware. V senátu vydržel 36 let, v lednu 2009 rezignoval v souvislosti s nominací na viceprezidenta USA. Bidenovo jméno se s kandidaturou na post prezidenta Spojených států skloňovalo už v minulosti. V letech 1988 a 2008 se neúspěšně ucházel o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Mezi lety 2009 až 2017, za éry prezidenta Baracka Obamy, zastával funkci 47. viceprezidenta USA.

Z politické scény se stáhl kvůli nemoci svého 46letého syna, který zemřel kvůli nádor na mozku. Rodinné tragédie do Bidenovy politické kariéry zasáhly vícekrát. Několik týdnů po prvním zvolení do senátu přišel při tragické dopravní nehodě v době vánočních svátků o manželku a roční dceru. V roce 1977 se oženil se svou současnou ženou Jill, se kterou má dceru Ashley.

Chybějící davy i Donald Trump

Letošní slavnostní inaugurace je přeci jen v něčem jiná. V minulých letech přísahu sledoval statisícový dav, Biden ale tentokrát kvůli epidemii koronaviru naléhal na obyvatele Spojených států, aby do hlavního města nejezdili. Diváci chyběli také při tradiční cestě z Kapitolu do Bílého domu.

Útok protrumpovských demonstrantů na Kapitol. (youtube/BBC)

Na inauguraci nedorazil ani odcházející prezident Donald Trump. Svou neúčastí se stal pátým americkým prezidentem, který nebude přítomen na přísaze svého nástupce. V minulosti se John Adams nezúčastnil inaugurace Thomase Jeffersona, jeho syn John Quincy Adams nepřišel na ceremoniál Andrewa Jacksona, který následně nebyl na inauguraci Ulyssea S. Granta. Zatím posledním prezidentem, který slavnostní slib svého nástupce vynechal, byl v roce 1974 Richard Nixon. Tomu se stala osudnou aféra watergate, po které odstoupil a nahradil ho Gerald Ford.

Republikáni dávají od Trumpa ruce pryč

Tři nejvýše postavení republikáni v zemi se nezúčastnili rozloučení Donalda Trumpa v Andrewsově letecké základně. Kromě vůdce republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevina McCarthyho a šéfa republikánských senátorů Mitche McConnella dal Trumpovi košem také bývalý viceprezident Mike Pence. Přednost dali inauguraci prezidenta Joea Bidena.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]