Trump odmítl zveřejnit necenzurovanou verzi zprávy z vyšetřování ruské kauzy

youtube

Donald Trump | FOTO: youtube

(ct24.ceskatelevize.cz) Šéf Bílého domu Donald Trump nechce nechat zveřejnit celou zprávu zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera. Prezident využil svého výsadního práva, které mu umožňuje nepodávat Kongresu žádné informace. Právní výbor Sněmovny reprezentantů se následně přiklonil k žalobě na Trumpova ministra spravedlnosti Williama Barra, který rovněž odmítl dokument publikovat. Kongres požaduje celou zprávu do příští středy.

Trumpův krok ještě více vyhrotil ústavní střet mezi demokraty kontrolovanou Sněmovnou reprezentantů a republikánským prezidentem, který se týká pravomocí vyšetřovat prezidenta, jeho administrativu, jeho rodinu i jeho obchodní zájmy, píše agentura Reuters.

„Každý den se objeví nové úsilí této administrativy, jak bránit Kongresu v činnosti. To je neslýchané. Mluvili jsme dlouho o přicházející ústavní krizi a teď v ní jsme. Teď jsme v ústavní krizi,“ prohlásil šéf právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerry Nadler.

„Před chvílí jsem slyšel předsedu právního výboru mluvit o tom, že jsme v ústavní krizi. Tu ale vytváří výbor tím, že požaduje po ministrovi spravedlnosti věci, které nemůže poskytnout. Ústavní krizí je, že výbor žádá nejen přepisování práva, ale jeho překračování,“ reagoval republikánský člen právního výboru Sněmovny reprezentantů Doug Collins.

Celá zpráva ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner