(ct24.ceskatelevize.cz) Šéf Bílého domu Donald Trump nechce nechat zveřejnit celou zprávu zvláštního vyšetřovatele FBI Roberta Muellera. Prezident využil svého výsadního práva, které mu umožňuje nepodávat Kongresu žádné informace. Právní výbor Sněmovny reprezentantů se následně přiklonil k žalobě na Trumpova ministra spravedlnosti Williama Barra, který rovněž odmítl dokument publikovat. Kongres požaduje celou zprávu do příští středy.

Trumpův krok ještě více vyhrotil ústavní střet mezi demokraty kontrolovanou Sněmovnou reprezentantů a republikánským prezidentem, který se týká pravomocí vyšetřovat prezidenta, jeho administrativu, jeho rodinu i jeho obchodní zájmy, píše agentura Reuters.

„Každý den se objeví nové úsilí této administrativy, jak bránit Kongresu v činnosti. To je neslýchané. Mluvili jsme dlouho o přicházející ústavní krizi a teď v ní jsme. Teď jsme v ústavní krizi,“ prohlásil šéf právního výboru Sněmovny reprezentantů Jerry Nadler.

„Před chvílí jsem slyšel předsedu právního výboru mluvit o tom, že jsme v ústavní krizi. Tu ale vytváří výbor tím, že požaduje po ministrovi spravedlnosti věci, které nemůže poskytnout. Ústavní krizí je, že výbor žádá nejen přepisování práva, ale jeho překračování,“ reagoval republikánský člen právního výboru Sněmovny reprezentantů Doug Collins.

Celá zpráva ZDE.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora