Trump otočil. Na památky útočit nebude

flickr.com

Donald Trump | FOTO: flickr.com

Americký prezident Donald Trump upustil od své pohrůžky, že napadne kulturní cíle v Íránu. Tento svůj výrok, jímž vyvolal vlnu pohoršení ve světě, vzal v noci na středu středoevropského času zpět. Trump tím reagoval na odmítavý postoj Pentagonu, který se od zmíněného Trumpova nápadu distancoval několik hodin předtím. Změnu svého postoje zdůvodnil podobně jako Pentagon svůj nesouhlas poukazem na mezinárodní právo.

Jestliže jsou útoky na kulturní památky zakázané, pak to bude respektovat, prohlásil Trump v Bílém domě a ujistil, že Spojené státy by v případě odvetných úderů na Írán dodržovaly platné právo. „Rád dodržuji zákony,“ ujišťoval. Trump si za svou pohrůžku údery na kulturní památky, kterou vyslovil o víkendu, vyslechl ostrou kritiku, že vyzývá k válečnému zločinu.

screenshot Youtube

Následně si však postěžoval, že považuje za nefér, jestliže Spojené státy musejí dodržovat mezinárodní právo v situaci, kdy Írán napadá náhodně vybrané Američany. „Mohou zabíjet a mrzačit naše občany, jakýkoli náš majetek mohou vyhazovat do povětří a nic je nezastaví. A my abychom podle nejrůznějších zákonů zacházeli s jejich kulturním dědictvím jen s nejvyšší opatrností. Ale já s tím nemám problém,“ uzavřel americký prezident své zamyšlení a znovu varoval Teherán. „Pokud Írán udělá cokoli, co by dělat neměl, pak pocítí důsledky, a to velice silně,“ citoval deník FAZ z jeho vyjádření.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner