Trump provádí čistku ve vedení Pentagonu. Dosazuje tam své věrné lidi

youtube

Pentagon. | FOTO: youtube

Trumpova administrativa provedla rozsáhlé změny na vysokých pozicích civilního vedení ministerstva obrany, odvolala několik nejvyšších úředníků a nahradila stoupenci loajálními prezidentovi.

Záplava změn, oznámená ministerstvem obrany zhruba 24 hodin poté, co prezident Donald Trump vyhodil ministra obrany Marka Espera, vyvedla úředníky v Pentagonu z míry. Vyvolala rostoucí pocit znepokojení mezi vojenskými a civilními činiteli, kteří se obávají, co by mohlo následovat.

Pavel Hofman

Od pondělí byli propuštěni nebo rezignovali čtyři vysocí civilní úředníci, včetně Espera, jeho náčelníka štábu a nejvyšších úředníků dohlížejících na politiku a zpravodajské služby. Nahradili je domnělí Trumpovi věrní, včetně jedné kontroverzní osobnosti, která propagovala krajní konspirační teorie a nazvala bývalého prezidenta Baracka Obamu teroristou.

Vysoký představitel ministerstva obrany řekl v úterý CNN, že se zdá, „že pro teď jsme s popravami skončili“, čímž narážel na vlnu svržených civilních činitelů včetně Espera.

Tyto kroky však pravděpodobně jen prohloubí pocit chaosu uvnitř Pentagonu. Trump Espera vyhodil dva dny poté, co byl jeho demokratický soupeř Joe Biden prohlášen vítězem prezidentských voleb, což Trump odmítl přijmout. Rostou obavy, že chaotické přechodné období by mohlo podkopat národní bezpečnost.

Zatímco nejvyšší představitelé se už od Trumpova nástupu do úřadu potýkali s jeho nepředvídatelným rozhodováním, současná míra nejistoty od voleb ještě neustále stoupá.

Informované zdroje sdělily v úterý Jakeovi Tapperovi ze CNN, že Bílý dům se nyní zřejmě soustředí na to, aby po pondělním propuštění Espera šel i po Esperových podřízených náměstcích na ministerstvu obrany.

„Je to děsivé, velmi znepokojující,“ řekl CNN jeden z představitelů ministerstva obrany. „To jsou kroky diktátora.“

Mezi těmi, kdo se ujali nových funkcí na ministerstvu obrany, byl kontroverzní penzionovaný brigádní generál Anthony Tata, který se přesunul do hlavní politické role Pentagonu a převzal povinnosti Jamese Andersona, který podle jiného amerického představitele ministerstva obrany rezignoval v úterý.

Tata v minulosti pronesl řadu islamofobních a urážlivých komentářů a propagoval různé konspirační teorie. V několika tweetech z roku 2018 tvrdil, že Obama je „teroristický vůdce“, který udělal víc pro to, aby poškodil USA „a pomohl islámským zemím než kterýkoliv prezident v dějinách“.

Demokraty vývoj událostí znepokojil a hovoří přímo o kuchání na ministerstvu a o nebezpečí, jaké to představuje v období předávání prezidentské funkce.

(Zdroj: CNN.com.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner