Americký prezident Donald Trump podle deníku The New York Times na poslední chvíli odvolal odvetný útok na Írán. Teherán tvrdí, že sestřelil americký dron nad svým územím, podle Washingtonu k incidentu došlo v mezinárodním vzdušném prostoru.
Trump údajně prostřednictvím Ománu vzkázal Teheránu, že hrozí útok. „Ve svém vzkazu uvedl, že je proti jakékoli válce s Íránem a chtěl s Teheránem mluvit o různých otázkách. Dal (Íráncům) krátký čas na odpověď, ale Írán okamžitě reagoval s tím, že rozhodnutí je na nejvyšším vůdci (ajatolláhu Chameneím),“ sdělil Reuters nejmenovaný íránský činitel.
„Jasně jsme řekli, že jsme proti jakémukoli jednání, ale zpráva mu (Chameneímu) bude předána, aby učinil rozhodnutí. Zástupci Ománu jsme však zdůraznili, že jakýkoli útok proti Íránu bude mít regionální a mezinárodní následky,“ řekl Reuters jiný íránský činitel.
Analytik Jonathan Marcus pro BBC komentuje momentální dění v oblasti jako poněkud neprůhledné. Podle něj už jen to, že prezident Trump nařídil – a poté zrušil – útok na Írán, posílá Teheránu významnou zprávu.
Obě země se ocitly na pokraji přímého konfliktu. Jaká ale vlastně je to poselství, co v této složité informační hře íránské vedení dostalo? Íránci konec konců vyslali své vlastní varování tím, že sestřelili bezpilotní americký průzkumný letoun.
Trump zpočátku vypadal, že incident utlumí, pak ale zřejmě přišel rozkaz k americkému odvetnému úderu. Teď hrozí nebezpečí, že Írán dostane smíšené zprávy, které budou dávat najevo nejistotu a nedostatek odhodlání, říká Marcus. To by mohlo povzbudit některé síly v Teheránu, aby se na Američany zatlačilo ještě více. Zdá se, že z této krize neexistuje žádné snadné diplomatické východisko. Americké ekonomické sankce dosáhly svého cíle a Teherán je pod tlakem. Eskalace tak zůstává stále přítomným nebezpečím, uzavírá analytik.
Americký letecký úřad (FAA) vydal zákaz přeletů civilních letadel nad Hormuzským průlivem a Ománským zálivem. Reaguje tak na napětí mezi Spojenými státy a Íránem, které se vystupňovalo po sestřelení amerického bezpilotního letadla. Varování hodlají respektovat i další významné aerolinky z celého světa včetně British Airways nebo Lufthansy.
FAA ve svém rozhodnutí uvádí, že ve chvíli sestřelení amerického bezpilotního letounu, který může létat ve výšce až 18 kilometrů, bylo nejbližší civilní letadlo ve vzdálenosti zhruba 80 kilometrů. „Ve chvíli sestřelení bylo v té oblasti mnoho civilních letadel,“ upozornila FAA.
Vojenské aktivity a politické napětí podle FAA představují „pro americkou civilní leteckou dopravu neúmyslné nebezpečí a je zde potenciální riziko nesprávného odhadu a identifikace,“ cituje FAA britský deník The Guardian.
Americká společnost United Airlines už zrušila lety z Newarku do indické Bombaje, jejichž trasa vede íránským vzdušným prostorem. Mluvčí skupiny Air France-KLM sdělil, že její letadla se budou vyhýbat trasám nad částí Íránu a že jde o preventivní opatření. Totéž oznámila i nizozemská stanice NOS, podle níž se společnost KLM rozhodla změnit trasy v závislosti na rozhodnutí FAA.
(ct24.ceskatelevize.cz)