Trump se mýlí, nepřátelé nejsou radikální islamisté, ale pravicoví extremisté

Donald Trump (ČTK)

Donald Trump | FOTO: ČTK

Prezident Donald Trump označuje „radikální islámský terorismus“ za jednu z největších hrozeb na území USA. Nová zpráva The Investigative Fund at The Nation Intitute, která vychází z průzkumu z let 2008–2016 však poukazuje na to, že za téměř dvojnásobným počtem teroru nebo pokusů o něj nestojí radikální islamisté, ale extrémní pravice.

Od ledna 2008 do konce roku 2016 bylo identifikováno celkem 63 případů islamistického terorismu na území USA, což znamená incidenty motivované teokratickou politickou ideologií, kterou zastávají takové skupiny jako Islámský stát.

Během stejného období však stáli za téměř dvojnásobkem incidentů (115) pravicoví extremisté. Většinou se jednalo o teroristické činy, které ve výsledku vedly k poškození majetku, ale také k úmrtí. Pravicově extremistický terorismus téměř ve třetině incidentů končil smrtelným úrazem, zatímco v islamistických případech končilo úmrtím 13 procent případů.

Donald Trump prohlásil, že ten, kdo není schopen rozeznat svého nepřítele, nemůže vést svou zemi. Průzkum incidentů z let 2008–2016 naznačuje, že obraz hlavních nepřátel, který nabízí Bílý dům v čele s prezidentem, se nemusí shodovat s realitou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]