Trump se na poslední chvíli pouští do zahraničních akcí. Afghánistán a Irák mají obavy

Donald Trump. (Pixabay/tweetyspics)

Donald Trump. | FOTO: Pixabay/tweetyspics

Jak spojenci, tak odpůrci Donalda Trumpa se tento týden připravují na různá zahraničněpolitická překvapení, která ještě americký prezident, stále rozzuřený svou porážkou, nejspíš vypustí.

Trump se sice doma stále ještě pokouší vést právní spory o to, co prohlašuje za volební podvod, ale kromě toho je aktivní, jako by měl být ve funkci další čtyři roky.

FORUM 24 (archiv)

Donald Trump například zahájil překotné stahování amerických vojáků z Afghánistánu, čímž sice plní předvolební slib, ale nezdá se, že by bral ohled na následky.

Afghánská vláda se obává, že tento krok vystavuje jejich zemi nebezpečí, že bude obsazena Tálibánem, a také někteří členové prezidentovy vlastní strany jeho záměr zpochybňují. Republikánský kongresman Adam Kinzinger rozkaz odsoudil jako „pokus o ochromení příští vlády“.

Kinzinger, bývalý americký letec, který létal na bojových misích v Afghánistánu, varoval, že vojáci, kteří zůstávají, nemohou už dělat nic jiného než chránit sami sebe. „Se 2500 vojáky vám zbývá dost vojáků jen na obranu zbývajících jednotek,“ řekl ve středu na CNN.

Mezitím v Iráku, odkud Trump rovněž nařídil stažení vojsk, irácké obavy z bezpečnostních dopadů zpomalují rozhovory mezi americkým generálem odpovědným za koaliční síly a iráckou vládou, jak a kdy stažení provést.

Očekávání toho, co by Trump ještě mohl dál udělat, se stupňuje s přicházejícím víkendem. Saúdská Arábie hostí ve futuristickém královském městě Neomu summit nejvyšších světových ekonomických mocností G20.

Trump se nedostaví, stejně jako ostatní, protože summit se bude konat kvůli světové pandemii virtuálně. Bude tak ušetřen pro něj jakožto poraženého ponižujícího osobního vystoupení před ostatními světovými lídry. Ještě ani není jasné, jestli vůbec bude mluvit prostřednictvím videopřenosu.

(Zdroj: CNN.com.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]