Trump tlačil na generálního prokurátora, aby prohlásil volby za zkorumpované

Ilustrační foto. (Pixabay/TheDigitalArtist)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/TheDigitalArtist

Bývalý prezident Donald Trump tlačil na úřadujícího generálního prokurátora Jeffreyho Rosena, aby prohlásil, že volby byly zkorumpované, a snažil se tak pomoci republikánským členům Kongresu, aby se pokusili zvrátit výsledek voleb, jak vyplývá z poznámek z telefonátu, který Trump v prosinci 2020 vedl s Rosenem a úřadujícím náměstkem generálního prokurátora Richardem Donoghuem.

Během telefonátu z 27. prosince 2020 Trump na Rosena a Donoghuea tlačil, aby nepravdivě prohlásili volby za „nezákonné“ a „zkorumpované“, a to i poté, co ministerstvo spravedlnosti neodhalilo důkazy o rozsáhlých volebních podvodech, píše CNN.com.

„Prostě řekněte, že volby byly zkorumpované + zbytek nechte na mně a R. kongresmanech,“ řekl Trump v hovoru podle Donoghueových poznámek.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

„Donoghueovy dobové poznámky byly poskytnuty Výboru pro dohled Sněmovny reprezentantů z telefonátu, který Trump vedl s Rosenem a Donoghuem, kteří převzali nejvyšší místa na ministerstvu spravedlnosti v posledních týdnech Trumpova prezidentství po rezignaci generálního prokurátora Williama Barra. Poznámky jsou nejnovějším důkazem Trumpovy snahy tlačit na ministerstvo spravedlnosti, aby podpořilo jeho falešná tvrzení o volebních podvodech, když se snažil zvrátit svou listopadovou prohru s Joe Bidenem. Tyto snahy jsou nyní předmětem činnosti nového výboru Sněmovny reprezentantů, který kromě vyšetřování Trumpových nepodložených tvrzení o volebních podvodech sněmovním výborem pro dohled vyšetřuje i útok na Kapitol z 6. ledna, jejž provedli Trumpovi příznivci ve snaze zastavit potvrzení Bidenova volebního vítězství,“ shrnuje CNN.

„Tyto ručně psané poznámky ukazují, že prezident Trump dal přímo pokyn našemu nejvyššímu národnímu orgánu činnému v trestním řízení, aby podnikl kroky ke zvrácení svobodných a spravedlivých voleb v posledních dnech svého prezidentství,“ uvedla v prohlášení předsedkyně výboru pro dohled nad Sněmovnou reprezentantů Carolyn Maloneyová.

Trumpův návrh, že by on a republikánští zákonodárci mohli zasáhnout do výsledku voleb, jsou podle CNN nejnovějším důkazem toho, že Trump věřil, že by mohl zvrátit volby prostřednictvím kongresové certifikace výsledků Sboru volitelů z 6. ledna, v níž se Trumpovi spojenci pokusili zvrátit výsledky voleb v několika státech. Trump také tlačil na tehdejšího viceprezidenta Mikea Pence, aby ignoroval ústavu a zabránil certifikaci, a kritizoval Pence na twitteru ve stejné době, kdy výtržníci donutili viceprezidenta a zákonodárce evakuovat se ze sněmovny a senátu.

Rosen i Donoghue by nakonec mohli vypovídat před Kongresem o svých interakcích s Trumpem po volbách. Ministerstvo spravedlnosti tento týden sdělilo sněmovnímu výboru pro dohled a senátnímu výboru pro soudnictví, že se nedomáhá výkonné výsady ohledně komunikace úředníků ministerstva spravedlnosti s Trumpem z 6. ledna.

()

Donoghueovy poznámky ukazují, jak Trump pokračoval v prosazování nepravdivých tvrzení o volebních podvodech v několika státech. Trump řekl, že „lidé jsou naštvaní“ a obviňují ministerstvo spravedlnosti z nečinnosti, což naznačuje, že „obviňují ministerstvo spravedlnosti + z nečinnosti“. „Máme povinnost říct lidem, že to byly nezákonné a zkorumpované volby,“ řekl Trump podle poznámek.

Rosenová a Donoghue Trumpovi odvětili: „Děláme svou práci. Většina informací, které dostáváte, je nepravdivá,“ uvádí se v Donoghueových poznámkách. Poznámky obsahovaly odkaz na Trumpovo nepravdivé tvrzení, že chybovost při sčítání hlasů v Michiganu činila 68 procent, zatímco ve skutečnosti byla 0,0063 procenta, tedy jedna ku 15 000. „Vy asi nesledujete internet tak jako já,“ řekl údajně Trump.

Na jiném místě podle Donoghueových poznámek Rosen Trumpovi řekl, aby pochopil, že ministerstvo spravedlnosti „nemůže + nechce lusknout prsty + změnit výsledek voleb“, a dodal, že „takhle to nefunguje“.

Trump během hovoru naznačil, že by Rosena mohl nahradit tehdejším náměstkem generálního prokurátora Jeffrey Clarkem, který údajně Trumpa nabádal, aby ho jmenoval úřadujícím generálním prokurátorem místo Rosena. „Lidé mi říkají, že Jeff Clark je skvělý, měl bych ho tam dát,“ řekl Trump podle Rosenových poznámek. „Lidé chtějí, abych vyměnil vedení ministerstva spravedlnosti.“

Clark podle zprávy New York Times tlačil na Trumpa, aby Rosena odvolal a využil ministerstvo spravedlnosti k pokusu o zrušení výsledků voleb v Georgii. Bývalý personální šéf Bílého domu Mark Meadows podle e-mailů zveřejněných minulý měsíc požádal Rosena, aby se Clark podíval na údajné problémy s podpisy v Georgii, a to před schůzkou v Oválné pracovně 3. ledna, na které Trump vyslechl přímo Clarka a Rosena, než se nakonec rozhodl Rosena neodvolat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]