Trump volal do Georgie osmnáctkrát, aby mu tam přidali počet hlasů

YouTube/CNBC

Donald Trump | FOTO: YouTube/CNBC

V nahraném telefonátu, který v neděli poprvé zveřejnil deník The Washington Post, prezident Donald Trump tlačil na státního tajemníka Georgie Brada Raffenspergera, aby po prohře s nově zvoleným prezidentem Joe Bidenem „našel“ hlasy, které by zvrátily výsledky voleb. Audionahrávku získalo CNN.

V úryvcích z neuvěřitelného hodinového telefonátu, který se uskutečnil v sobotu, Trump svého kolegu republikána zpražil za to, že odmítl nepravdivě prohlásit, že Trump vyhrál volby v Georgii, a opakovaně se oháněl nepodloženými tvrzeními o volebních podvodech. „Tak co s tím uděláme, lidi? Potřebuju jenom 11 000 hlasů. Lidi, potřebuju 11 000 hlasů. No tak,“ naléhal Trump.

archiv

„Lidé v Georgii se zlobí, lidé v zemi se zlobí. A není nic špatného na tom, když řeknete, že jste se přepočítali,“ řekl Trump v jedné části hovoru. Raffensperger odpověděl: „No, pane prezidente, ten těžký úkol je v tom, že data, která máte, jsou špatná.“

V další části Trump řekl: „Podívejte, jediné, co chci udělat, je najít 11 780 hlasů… Protože jsme vyhráli stát… Měli byste chtít mít pravdivé volby. A vy jste republikán,“ řekl Trump v jednu chvíli.

„Věříme, že máme pravdivé volby,“ odpověděl Raffensperger, na což Trump namítl: „Ne, ne, nemáte… Ani náhodou. Jste mimo o statisíce hlasů.“

Trump podle dvou známých lidí opakovaně tlačil na své zaměstnance, aby ho spojili s Raffenspergerem a dalšími představiteli Georgie. Podle zdrojů šlo o několikatýdenní úsilí.

„Tlačil, tlačil svůj tým a volal. Byli jsme v režimu soudních sporů prezidentova týmu proti státu Georgia. Kdykoliv něco řeknete, musíte tam mít své poradce. Museli tam mít své poradce. Raději jsem nemluvil, když jsme vedli soudní spor. Necháme to na právnících. Vzali jsme to a dali se do řeči. Mluvil hlavně on. My jsme většinou naslouchali,“ komentoval to Raffensperger, když v pondělí televize ABC zveřejnila zprávu, že v posledních měsících přišlo 18 hovorů z ústředny Bílého domu do jeho kanceláře.

Raffensperger uvedl, že to byl jeho první telefonát ohledně této záležitosti s Trumpem osobně.

Několik vysoce postavených činitelů Bílého domu nevědělo, že se hovor uskutečnil, dokud o tom Trump neinformoval na twitteru.

To se týkalo i právního zástupce Bílého domu Pata Cipollona, sdělil CNN zdroj obeznámený se situací. Cipollone o telefonátu nevěděl a neúčastnil se ho. Vliv právního zástupce v Bílém domě v posledních týdnech ochabl, neboť tvrdil, že Trumpova snaha vedená konspiračními teoriemi zvrátit výsledky voleb je marná.

(Zdroj: CNN.com.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner