Trump vyhlásil vítězství před sečtením hlasů. V Bílém domě byl přes noc netradiční večírek

Donald Trump   (flickr.com)

Donald Trump | FOTO: flickr.com

Dnešní ráno nepřineslo ohledně volebního klání jasno, Spojené státy se místo toho probudily do zmatku. Donald Trump ohlásil vítězství a současně tvrdí, že mu ho demokraté chtějí ukrást a že se obrátí na nejvyšší soud. Hlasy ale ještě nejsou sečtené a výsledek je nejistý. 

Kolem sedmé ráno začaly spory o to, kdo je vítěz. „Demokraté se snaží ukrást volby, což jim nesmíme umožnit, nelze hlasovat po uzavření volebních místností,“ napsal na twitteru Donald Trump. Volby označil za vítězství s tím, že brzy učiní prohlášení. „Zatím není ani na jednom kandidátovi, aby vyhlásil vítězství,“ řekl ve svém projevu demokratický kandidát Joe Biden.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Reportérka Tara McKelvey mezitím pro BBC píše o náladě v Bílém domě a říká, že byla přes noc napjatá:

„Členové štábu a představitelé kampaně prezidenta Trumpa tam zůstávali po většinu noci – práce jejich šéfa byla v sázce a jediné, co mohli dělat, bylo čekat a pít alkohol. Hodně alkoholu. Sledovali volební výsledky v západním křídle a přemýšleli, co se stane.

Když pak Trump na Floridě předstihl svého demokratického rivala Joea Bidena, nálada se zlepšila. ‚Cítíme se velmi dobře,‘ řekl mi zaměstnanec Bílého domu. ‚Jsme velmi optimističtí,‘ opatrně se usmál.

Mezitím ve Východním sále probíhala prezidentova párty ke znovuzvolení. Pozvali stovky lidí a někteří hosté se procházeli západním křídlem zahaleni do červeného hedvábí.“

Oslava byla jen jedním ze způsobů, kterým Trump porušil tradici. Neexistuje žádný zákon, který by prezidentovi zakazoval pořádat večírek v Bílém domě o volební noci. Žádný jiný prezident však takové shromáždění neorganizoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]