Trumpa budou zřejmě muset z Bílého domu vynést. Poradci ho dál krmí blouznivými konspiracemi

Ilustrační foto. (Pixabay/TheDigitalArtist)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/TheDigitalArtist

Prezident Donald Trump se poslední dobou přimkl ke skupině svých spíše neoficiálních poradců. Ti vymýšlejí stále pochybnější taktiky ke zvrácení výsledku prezidentské volby. Vytvářejí tak zoufalou situaci, která podle řady vysokých činitelů a lidí blízkých prezidentovi vede k nové míře nejistoty, jak se Trump bude bránit blížícímu se konci svého funkčního období.

„Nikdo neví, kam to směřuje,“ řekl v pondělí jeden z činitelů. „Ještě měsíc bude prezidentem.“

CNN charakterizuje tuto spikleneckou skupinu dost nelichotivými výrazy: „Konspirační právnička Sidney Powellová, zostuzený bývalý poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn, někdejší hlavní stratég Steve Bannon, jestřáb a obchodní poradce Peter Navarro, výstřední zakladatel maloobchodního webu Overstock“. Ti všichni se v poslední době vyskytují v Oválné pracovně nebo telefonicky radili Trumpovi ohledně nových snah jak zvrátit prohru.

FORUM 24 (archiv)

Je tu samozřejmě ještě Trumpův osobní právník Rudy Giuliani, který už týdny živí prezidentovy konspirační teorie a byl spolu s Powellovou v pondělí opět viděn v Bílém domě. Giuliani se snažil dotat téma údajných volebních podvodů k soudům, ale ve všech případech pohořel, protože nepřeložil žádné důkazy.

Trump se navíc oddává vlivu těchto lidí a straní se oficiálních vládních činitelů. To vede k obavám, čeho bude ještě schopen během posledních čtyř týdnů, které mu v Bílém domě zbývají. Kam je ochoten zajít, aby se nemusel z prezidentského sídla stěhovat?

Trump také nevěnuje patřičnou pozornost běžnému chodu administrativy. Podle zdroje obeznámeného se situací strávil Trump minulý týden na schůzi vlády mnoho času tím, že si stěžoval na svá podezření ohledně volebního podvodu. Některé účastníky schůzky už to poněkud mátlo.

„Tyto volby jsme drtivě vyhráli,“ tvrdil Trump během pondělního telefonátu aktivistovi Charliemu Kirkovi, který byl vybaven mikrofonem a rozhovor vysílal dál, takže ho mohli slyšet všichni účastníci shromáždění mladých konzervativců ve West Palm Beach na Floridě. „Problém je, že potřebujeme stranu, která bude bojovat, a máme několik skvělých kongresmanů a žen, kteří to dělají, a máme další, několik skvělých bojovníků,“ pokračoval Trump. „Ale my jsme to vyhráli drtivě, oni to vědí a my potřebujeme podporu od ministerstva spravedlnosti a další lidé se konečně musí přidat.“

Zdroje blízké prezidentovi říkají, že mají obavy, co by ještě mohla vymyslet Sidney Powellová, poradkyně, která byla ještě před třemi týdny bez okolků vyhozena z Trumpova právního týmu. Trumpa na vášnivé páteční schůzce v Bílém domě napadlo, že by mohl z Powellové udělat zvláštní poradkyni ve sboru poradců Bílého domu, na což se tam ale nedívají zrovna s nadšením.

„U všeho, co se týká Sidney Powellové, panují velké obavy,“ řekl jeden ze zdrojů blízkých prezidentovi. „Právníci mají velké obavy.“ Powellová propagovala již dříve četné konspirační teorie. Pokud jde o prezidentské volby v roce 2020, Powellová tvrdí, že tajná mezinárodní klika zahrnující komunisty, „globalisty“, George Sorose, Huga Cháveze, Clintonovu nadaci, CIA a tisíce demokratických a republikánských činitelů včetně republikánského guvernéra Georgie Briana Kempa, použila hlasovací zařízení k převodu milionů hlasů od Trumpa k Bidenovi.

Trumpova každoroční prázdninová cesta do jeho letoviska Mar-a-Lago, kde bude obklopen patolízaly a oddanými podporovateli, kteří ho budou povzbuzovat, aby bojoval dál, pravděpodobně jen přilije olej do ohně jeho fantaziím o volebních podvodech, soudí činitel.

Cesta na Floridu má začít ještě tento týden, i když Trumpova nepředvídatelnost vedla některé poradce k úvahám, jestli se uskuteční podle plánu. Pokud tam pojede, je pravděpodobné, že se osobně a po telefonu zúčastní schůzek, o kterých jeho oficiální poradci nevědí.

„Je to děsivé,“ řekl jiný úředník administrativy. Dodal ještě, že Trump se zdá být „posedlý“ dalekosáhlými scénáři, které mají zvrátit výsledky. Jsou to plány, které jsou jednak technicky nemožné, jednak neudržitelné politicky.

Zdá se, že Donalda Trumpa nad nakonec budou muset z Bílého domu vynést. Jestli první dáma Melania aspoň potajmu balí, aby toho pak nebylo moc najednou, se neví.

(CNN.com.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]