Bílý dům v úterý zrušil plánovanou návštěvu prezidenta Trumpa v Dánsku poté, co tamní premiérka zamítla prezidentův návrh na odkoupení Grónska.
„Dánsko je velmi zvláštní země s neuvěřitelnými lidmi, ale na základě komentářů premiérky Mette Frederiksenové, že by neměla zájem diskutovat o nákupu Grónska, odložím naši schůzku, která byla plánována za dva týdny,“ napsal Trump na Twitteru.
Bílý dům prohlásil, že se ruší celá návštěva prezidenta, která byla naplánována na 2. až 3. září a měla zahrnovat i večeři s královnou Margrethe II.
„Premiérka ušetřila svou přímostí Spojeným státům a Dánsku velké náklady. Děkuji jí za to a těším se na přeplánování na někdy v budoucnosti!“ dodal Trump na Twitteru.
Byl to list Wall Street Journal, kdo minulý týden jako první oznámil, že Trump s různou mírou vážnosti diskutoval o možnosti Grónsko od Dánska získat. Grónsko je dánské autonomní území a Dánsko se tam zabývá jen zahraniční a bezpečnostní politikou.
Prezidentův nápad vyvolal jak pobouření, tak vlnu ironických poznámek. Naběhl si i tím, že podle něj je to „v zásadě velký obchod s nemovitostmi“. Sám se nemovitostmi v minulosti zabýval a soudí, že této oblasti rozumí.
Washington bude nepochybně i nadále považovat Grónsko za životně důležité pro americké bezpečnostní zájmy. Desetiletá smlouva mezi Dánskem a USA dává americké armádě prakticky neomezená práva na nejsevernější americké základně, Thule Air Base, která je součástí systému včasného varování proti balistickým raketám.
Strategický význam Grónska pro USA byl v loňském roce ještě zdůrazněn, když Pentagon úspěšně zapracoval na zablokování snahy Číny financovat tří letiště.
Grónsko je pochopitelně velmi zajímavé území. Je jakousi branou do arktické oblasti, kde se očekává přístup k velkému nerostnému bohatství a kde se kvůli tání ledu možná otevřou nové námořní trasy. Mnoho se v této části světa hodlá angažovat Rusko.