Trumpova podpora klesá. Více než polovina Američanů si přeje jeho usvědčení v impeachmentu

Donald Trump (ČTK)

Donald Trump | FOTO: ČTK

Bývalý americký prezident Donald Trump čelí bezprecedentnímu procesu obžaloby kvůli historickému povstání proti Kongresu a pokusu ukrást volby, což hluboce poškodilo americkou demokracii. Průzkumy veřejného mínění stanice ABC News a agentury Ipsos ukazují, že Trumpova popularita klesá, naopak stoupá podpora jeho odsouzení.

Průzkum univerzity Monmouth v New Jersey ukázal, že 57 procent Američanů doufá, že Trump nebude moct v budoucnu sloužit ve federálních úřadech. Ve stejné anketě si 52 procent respondentů přálo Trumpovo usvědčení v impeachmentu. Senát se má žalobou na bývalého prezidenta Donalda Trumpa začít zabývat v úterý.

I když sám Trump tento týden svědčit nebude, jeho právníci dali jasně najevo, že nemá v úmyslu vyjádřit lítost nad svými činy – nebo dokonce přiznat nepravdivost svých tvrzení, že vyhrál volby.

Eric Drooker

„Je to šance pro demokraty, aby dokázali, že nedošlo k podvodu,“ okomentoval pro CNN politický komentátor David Gergen. „Měli by dokázat, že Joe Biden byl legitimně zvolen a lidé, kteří se pokusili ukrást tyto volby, jsou ti, kteří napadli Kapitol,“ dodal.

Pro usvědčení by se v Senátu muselo vyslovit 67 ze 100 členů, což vzhledem k vyrovnanému poměru demokratů a republikánů není pravděpodobné. Je ale důležité připomenout, že Trumpova popularita klesá i mezi republikány.

Naopak dvě třetiny Američanů podporují současného prezidenta Joea Bidena v jeho krocích v boji proti koronaviru. Biden se pokouší urychlit distribuci vakcíny a zároveň usiluje o prosazení tzv. záchranného balíčku ve výši 1,9 bilionu dolarů. Argumentuje tím, že miliony Američanů trpí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články