Trumpovu exporadci Bannonovi zrušili účet na twitteru kvůli oslavování násilí

Steve Bannon a Donald Trump - dva aktéři "znásilnění" amerického mediálního prostoru (koláž (FB))

Steve Bannon a Donald Trump - dva aktéři "znásilnění" amerického mediálního prostoru | FOTO: koláž (FB)

Bývalý nejvyšší poradce prezidenta Trumpa Steve Bannon má na twitteru zrušený účet kvůli „glorifikaci násilí“ po volbách.  

Co Bannon provedl? Prohlásil, že znovuzvolený Trump by měl vyhodit špičkového experta na infekční choroby a ředitele FBI a vyzval k násilí proti nim. Trefil se ale zrovna do doby, kdy velké technologické firmy pokračují v potírání dezinformací. Facebook teď uzavřel velkou diskusní skupinu, která tvrdí, že jde o volební podvod.

FORUM 24 (archiv)

Bannon, který byl kdysi považovaný za jednoho z nejmocnějších mužů ve Washingtonu, působil jako šéf kampaně Donalda Trumpa v roce 2016 a jako významný prezidentský poradce prvních několik měsíců Trumpova prezidentství.

Ve čtvrtek Bannon zveřejnil video podcast na facebooku, YouTube a twitteru, ve kterém se nechal slyšet, že doktor Anthony Fauci – tvář boje proti koronaviru v zemi – a ředitel FBI Christopher Wray by měli být po znovuzvolení pana Trumpa propuštěni. Také ale řekl, že by měli být vystaveni násilí. „Vlastně bych se rád vrátil do starých časů tudorovské Anglie. Napíchl bych hlavy na kopí.“

Někdo by jistě mohl namítnout, že Bannon jen tak přehání, a jiný by mohl hledat právní kličky, že v Americe jistě nemá nikdo připravena kopí pro tento účel. Jenže v situaci, kdy se Trumpovi oddaní stoupenci scházejí před volebními místnostmi a demonstrují, okázale se v dramatických pózách modlí jako před koncem světa a řada demonstrantů má zbraně, by si to snadno mohl někdo vyložit jako inspirující výrok.

Prezident Trump už v minulosti vyjadřoval k oběma mužům svou nelibost. Střetl se s doktorem Faucim kvůli pandemii a panem Wrayem kvůli tomu, že prý selhává při vyšetřování Trumpova protivníka, Joea Bidena.

Facebook i YouTube video odstranily, ale twitter zašel dál a rovnou Bannonův účet trvale zastavil. Jako důvod bylo uvedeno, že porušil jeho pravidla glorifikace násilí.

Problémy s twitterem má i Donald Trump, jehož tweety twitter označuje za dezinformační, byť je neodstraňuje. Stalo se to u sdělení, kde Trump vyhlásil své vítězství a tvrdil, že existují „nezákonné hlasy“.

Prezident reagoval tweetem: „Twitter se vymkl kontrole.“

Donald Trump zatím požívá stejné výsady jako jiní politici a twitter jejich příspěvky nemaže, jen je označuje jako nepravdivé. Koncem v úřadu by Trump o tuto výsadu přišel, což by jistě zasáhlo jeho komunikaci s fanoušky, jichž získal mnoho a jsou jakýmsi jeho sociálním kapitálem, který by ještě mohl v budoucnu využít.

(Zdroj: BBC.com.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]