Trumpovi příznivci násilně vtrhli do Kongresu, v budově byla nalezena bomba, po střelbě zemřela žena

Konflikt Trumpových příznivců před budovou Kapitolu. (ČTK/AP/Julio Cortez)

Konflikt Trumpových příznivců před budovou Kapitolu. | FOTO: ČTK/AP/Julio Cortez

Rozhořčený dav Trumpových příznivců prorazil zátarasy před budovou Kapitolu a pronikl do jejího areálu. Přerušil tak jednání o zvolení Joea Bidena americkým prezidentem.

Při potyčkách v Kongresu byla podle médií postřelena žena. Podle zpravodajské stanice NBC News svým zraněním podlehla.

Několik tisíc demonstrantů nespokojených s výsledky listopadových prezidentských voleb se nejprve sešlo v parku před Bílým domem. Tam k nim promluvil Trump, který prohlásil, že nikdy neuzná svou porážku a znovu mluvil o volebních podvodech, pro které však neexistují přesvědčivé důkazy.

Podle záběrů amerických médií demonstranti ovládli rozsáhlé schodiště vedoucí ke Kapitolu a dva balkony před budovou. Policie použila při střetu slzný plyn, i tak se jí však nepodařilo rozezlený dav zastavit.

Uprostřed chaotické scény hlásí Jake Tapper z CNN, že zákonodárci napsali, že jsou touto scénou „ohromeni“. Budova je v současné době uzavřena. 

„Dostávám zprávy, stejně jako určitě i Dana a Abby, také členové Kongresu, Trumpovi příznivci, Bidenovi příznivci, demokraté, republikáni, kteří jsou ohromeni. Policie v Kapitolu jim sdělila, že se musí ukrýt ve svých kancelářích. Je to kvůli teroristickému útoku na Spojené státy? Je to proto, že Trumpovi stoupenci se v některých případech násilně vnucují do Kapitolu Spojených států, čímž zastavují ústavní proces sčítání volebních hlasů pro Joea Bidena, nově zvoleného prezidenta,“ řekl Tapper. Republikán Adam Kinzinger z Illinois to na twitteru označil za „pokus o převrat“.

V sérii tweetů rovněž odsoudil akce protestujících a přímo reagoval na prezidenta Trumpa. „Vy nechráníte zemi,“ tweetoval Kinzinger Trumpovi. „Kde je stráž z DC? Skončil jsi a tvůj odkaz bude katastrofa.“ (CNN)

Reportérka stanice PBS následně uvedla, že se do budovy dostalo několik desítek lidí, kteří mávali protrumpovskými vlajkami. Podle záběrů amerických médií se nyní volně procházejí po chodbách sídla Kongresu, často s mobilními telefony v rukou.

ČTK

Donald Trump před devátou hodinou (našeho času) napsal na twitteru: „Prosím, podpořte naši policii a pořádkové síly Kapitolu. Jsou skutečně na straně naší země. Zůstaňte v klidu!“ Fox News píše na svých stránkách: „Senátor Marco Rubio si dnes nebere servítky ohledně násilí v budově Kapitolu: ,Na tom, co se děje na Kapitolu, není nic vlasteneckého. Tohle je protiamerická anarchie ve stylu třetího světa,’ říká.“

Vůdce menšiny Kevin McCarthy řekl pro Fox News, že slyšel od policie, že v budově Kapitolu zazněly výstřely. Zpráva je ale nejasná. Republikán Mike Johnson řekl pro Fox News, že to „vypadá, jako bychom překročili Rubikon“, a zákonodárci jsou podle něj zarmouceni násilím, které dnes viděli.

Bílý dům je ve stavu zvýšených bezpečnostních opatření, píše Peter Morris ze CNN. Zaměstnanci Bílého domu a novináři mohou přicházet a odcházet, ale uniformovaní důstojníci jsou nyní vyzbrojeni útočnými puškami a hlídají okolí. Poté, co se prezident Trump po svém dřívějším mítinku vrátil do Bílého domu, byla před západním křídlem přítomna stráž námořní pěchoty. Že její příslušníci od té doby vešli dovnitř, naznačuje, že Trump momentálně není v Oválné pracovně.

Vedení Sněmovny a Senátu je podle zasvěceného zdroje osoby v bezpečí a na neznámém místě. Další zákonodárce říká, že členové Sněmovny byli evakuováni na místo, které nechce zveřejnit. Americká policie v Kapitolu chce nejdříve zabezpečit druhé patro Kapitolu. Mimo Kapitol se dále shromažďují příslušníci Metropolitní policie, nicméně zatím nebyl učiněn žádný zásadní pohyb směrem k davu. (CNN)

Poté, co výtržníci vtrhli do budovy Kapitolu USA, viceprezident Mike Pence vyzval k ukončení násilí a k tomu, aby lidé respektovali zákon a opustili budovu. „Násilí a ničení, ke kterému dochází v americkém Kapitolu, musí přestat a musí přestat. Každý zúčastněný musí respektovat strážce zákona a okamžitě opustit budovu,“ tweetoval Pence. Pokračoval: „Pokojný protest je právem každého Američana, ale tento útok na náš Kapitol nebude tolerován a ti, kterých se to týká, budou stíháni v plném rozsahu zákona.“

Vícero policistů bylo zraněno, nejméně jeden byl transportován do nemocnice, uvádí podle CNN několik zdrojů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]