Trumpovskou čepici Babišovi nasadit, čepici sundat aneb Těžká práce Andrejových marketérů

Andrej Babiš  (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Od první chvíle, co se šokující zprávy a reportáže o neskutečném dění v USA, o rabování, násilí, střílení a zabitých ve washingtonském Kapitolu, rozlétly do světa, přicházely reakce politiků. Českých i zahraničních. Předseda vlády ČR Andrej Babiš mlčel. Celý večer od něj nepřišlo ani písmenko. I na tu dálku ale bylo skoro slyšet vrčení koleček zběsile se otáčejících v hlavách jeho prchalovského týmu. To dilema! Jak učinit nezbytné, a nenaštvat přitom ani české trumpovce. A pak na to přišli. Máme to! Odsoudit, ale s červenou „trumpovkou“ na hlavě.

Zatímco reakce na doteď nepředstavitelné události ve Spojených státech od nejrůznějších politiků a dalších osobností, zahraničních i tuzemských, na sociální sítě jen pršely, na twitteru českého premiéra Babiše vládlo celý večer a celou noc hrobové ticho. Tedy, přesněji řečeno ticho k tomuto nejvýbušnějšímu tématu dne. Například retweety ministryně financí Schillerové o tom, jak je vláda vstřícná k občanům a jak pěkně se o ně stará, nechyběly.

Aby ale bylo úplně jasno: Ve středu 6. ledna se ve Spojených státech stalo něco, co si do té doby skoro nikdo nedokázal představit ani v nejhorších snech. A pokud ano, tak jen ve filmu nebo ve zprávách z divokých rozvojových zemí. Přímo v srdci nejproslulejší demokracie světa vtrhli zradikalizovaní příznivci poraženého prezidenta Donalda Trumpa násilím do budovy zákonodárného sboru. Se střelnými zbraněmi v rukou rabovali a ničili majetek, ohrožovali zákonodárce na zdraví i na životě. Záběry z místa byly doslova otřesné. A český premiér mlčel. Celý večer. Celou noc…

FORUM 24 (archiv)

Ozval se až dnes ráno. A to jen na twitteru. Na facebookové stránce měl včera, čili 6. ledna večer, poslední status u videa s Alenou Schillerovou rozprávějící o skvělých úspěších a příkladné péči vlády o podnikatele: „Paušální daň. Zbývají 4 pracovní dny.“ A dnes se na premiérově stránce skví: „Krásné ráno vám všem. Vláda právě teď.“

Na svůj twitterový účet ale přece jenom napsal: „Co se stalo ve Spojených státech, je bezprecedentní útok na demokracii, při kterém zemřeli čtyři lidé. Předání moci mezi prezidenty musí být vždy plynulé a klidné. Pevně doufám, že tyto incidenty nebudou pokračovat.“ Po celonočním usilovném přemýšlení tedy Babišův marketingový tým zjevně usoudil, že aspoň nějaké, byť velmi umírněné odsouzení přijít zkrátka musí. Zhostili se ho ale ve stylu známé pohádky „ani nahá, ani oblečená“. Slova o bezprecedentním útoku trumpovců nechali Babiše pronést s červenou trumpovskou kšiltovkou na hlavě. Celé to tedy vypadalo takto:

Tím učinili zadost povinnosti premiéra, který takovou událost prostě nemůže přejít v naprostém tichu. Ale současně tu byla velká starost o to, nenaštvat zas až tolik ty voliče ANO, kteří s Trumpem sympatizují, kteří pevně věří ve zfalšování voleb a Trumpovo vítězství. A začali okamžitě rozhlašovat nesmyslné konspirace o tom, že násilníci byli najatí provokatéři, převlečení Bidenovi fanoušci. A kdyby se jejich vzor Andrej svého ještě nedávného vzoru Donalda náhle vzdal i odhozením svého „širáku“ – čti trumpovské čapky – v dál, mohli by mu to mít za zlé. Těžké to tedy bylo. Během čtvrtečního dopoledne však rudá kšiltovka přece jen zmizela. Z twitteru i facebooku. A tak tweet od té chvíle už vypadá takhle:

 

Zdá se, že bylo třeba přihlédnout i k rostoucímu množství reakcí na sociálních sítích, kde si lidé z Babišovy kšiltovky v aktuálních souvislostech tropili nepokrytou legraci. Uzavírali sázky, kdy ji „Mára“ Prchal z šéfovy hlavy asi sundá, a smáli se mu. Takže teď nás bude pan premiér přinejmenším nějaký čas oblažovat portrétem v roušce s českou vlaječkou. Asi abychom nezapomínali, že je „best in covid“.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]