VIDEO: FORUM 24

V druhé epizodě podcastu Šafr s Paličkou se Pavel Šafr s Honzou Paličkou nezabývají jen vyhrocenou schůzkou Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ale i tím, co vlastně Trumpův návrat znamená jak pro Spojené státy americké, tak pro zbytek světa. „Viděli jsme nástup kulturního barbarství. Trumpova kamarila se v Bílém domě k ukrajinskému prezidentovi chovala jako banda pouličních lumpů, kteří šikanují někoho, kdo je oběť násilí,“ říká Šafr s tím, že vnímá paralely mezi Trumpem a Andrejem Babišem. „Když jsi říkal, že se bojíš návratu Babiše, protože to bude horší, tak u Trumpa vidíme přesně tohle. Je to horší,“ dodává Palička.
Nejenže jsou jak Trump, tak i Babiš egomaniakálními miliardáři, ale pro oba, respektive pro jejich návraty poté, co byli na jedno volební období odstaveni od moci, bude podle Šafra platit to, že dvakrát nevstoupíte do jedné řeky, a když do ní přeci vstoupíte, tak je jen hlubší. „I Babiš se už v prvním období projevoval jako kulturní barbar, naprosto ukázkově, ale měl kolem sebe lidi, kteří ho nějakým způsobem drželi na uzdě,“ vysvětluje Šafr. „I ten Trump byl nejprve svázán republikánskou elitou, lidmi, co měli nějaký fundament. Teď tam má jen věrné lidi,“ dodává Palička.
Šafr zdůrazňuje, že právě kulturní barbarství je tím, co spojuje nejen Trumpa a Babiše, ale i všechny ostatní strany, které k Trumpovi vzhlíží, ať už se jedná o české Stačilo!, SPD nebo Motoristy nebo třeba o německou AfD. „Nemají žádné zábrany. Jak jsou bezhodnotoví, tak od nich můžeme čekat úplně cokoliv,“ říká Šafr s tím, že právě tohoto se bojí u hrozícího návratu Andreje Babiše. „Bude to to, co provozuje Trump v Americe v obrovském měřítku, jen v tom našem malém okresním formátu. Bude to podobná žumpa, nadbíhání Rusku, kult síly, ignorance pravidel, cynismus,“ vypočítává Šafr.
Podle Paličky je zajímavé, že ač se Babiš mnohokrát Trumpem marketingově inspiroval, teď trochu působí dojmem, že se raději ptá voličů, co si o něm má myslet. „Na tohle téma existuje jeden průzkum z doby před americkými volbami, kde mě voliči a sympatizanti hnutí ANO vlastně docela překvapili, protože Trumpa jich podporovalo jen 39 %, mimochodem úplně stejně jako Kamalu Harrisovou. Zbytek to nezajímalo, protože to je někde v Americe,“ popisuje Palička. „Babiš má bizarní problém, že jak se vždycky chodí ptát davu, co si má myslet a jakou má mít politiku, tak ten jeho dav není zas až tak proruský, aby i Babiš mohl být otevřeně být proruský. Zároveň není ten dav ani tak proevropský, aby mohl být proevropský i Babiš,“ uzavírá Šafr.
Kde ještě vidí Šafr s Paličkou paralely mezi Trumpem a Babišem a existuje alespoň něco rámcově pozitivního, co by měli Donald Trump a Andrej Babiš společného? Jak by na aktuální situaci měla reagovat Evropa a jak Volodymyr Zelenskyj? Poslechněte si celou epizodu.