Trumpův právník prý prezidenta manipuluje a tlačí do dalších soudů. Za svou práci si měl říct o 400 tisíc denně

ČTK

Donald Trump | FOTO: ČTK

Osobní právník Donalda Trumpa Rudy Giuliani zastupuje prezidenta v kauze jeho neúspěchu při letošních amerických volbách. Objevují se však kritické hlasy z okolí Bílého domu, které tvrdí, že Trumpa záměrně uvrtává do nejrůznějších dezinformací, aby na soudních sporech dál trval a Giuliani z nich mohl profitovat. Řekl si prý o tučnou denní taxu, činící v přepočtu více než 440 tisíc korun.

Americké volby vnesly do politického dění značně silné emoce. Zvláště pak na straně republikánů, kteří v nich neuspěli. Donald Trump se přesto opakovaně označuje za vítěze a příští hlavu státu, i když počty hlasů dávají jednoznačně za pravdu podporovateům demokratického kandidáta Joea Bidena, jenž v lednu usedne do Bílého domu.

Trump dále pokračuje ve své linii, výsledky voleb označuje za zmanipulované a působí, že to nechce vzdát bez dalšího boje, což koneckonců avizoval ještě před vypuknutím voleb.

Obrací se na soud a v pondělí dokonce avizoval, že se chystá podat zásadní stížnosti, které mají přinést důkazy o nelegitimitě a neústavnosti letošních prezidentských voleb. Ty však od chvíle, kdy začal prohrávat – a kdy se začal proti výsledkům ohrazovat – zatím nepřinesl.

Tak velké množství soudních procesů si žádá kvalitní advokáty. Minulý týden proto Donald Trump požádal bývalého newyorského starostu a svého osobního právníka Rudyho Giulianiho, aby si vzal na starost řízení veškerých soudních sporů souvisejících s jeho nezdarem ve volbách.

Jak odhalil zdroj amerického listu The New York Times, Giuliani si za tuto funkci řekl u prezidentské kampaně o neuvěřitelných 20 tisíc dolarů denně, což je v přepočtu 446,5 tisíc korun. Deník dodává, že by se tak stal nejlépe placeným právníkem na světě.

Žádost však měla vyvolat značný odpor ze strany Trumpových nejbližších spolupracovníků a údajně jí nemohli vyhovět, už jenom z toho důvodu, že se Giulianimu v soudních sporech příliš nedaří. Jde o další náznak velkých emocí uvnitř Bílého domu.

Giuliani Trumpa tlačí do dalších soudních sporů. Podle důvěrných zdrojů má u prezidenta vytvářet falešnou naději na zásadnější zvrat, ve skutečnosti mu však jde o vlastní obohacení. Prezidenta dokonce přesvědčuje o tom, aby věřil některým dezinformacím – například o strojích zpracovávajících volební hlasy.

Sám Giuliani informaci o nadsazené částce popřel. Kdokoli podle něj řekl, že měl o takovou sumu žádat, „je úplný lhář“. Vyhlídky na úspěch v některém ze soudních řízení jsou tak či tak pramalé. I kdyby se Trumpovi nějakým způsobem podařilo změnit výsledek v kterémkoli z amerických států, vítěznou pozici Bidena by reálně nemohl nijak ohrozit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner