Tržnice pro prodejce a výrobce lokálních produktů končí kvůli EET

čtk

Trhy, ilustrační foto | FOTO: čtk

Další oběť EET. Před dvěma lety vznikla v areálu bývalých kasáren v Uherském hradišti Slovácká tržnice. Trhy jsou zaměřeny na výrobce a prodejce lokálních produktů. S tím je však konec. Ačkoliv byl o trhy ze strany zákazníků zájem, vše končí. Podle provozovatele je důvodem Elektronická evidence tržeb a celkově velká administrativní zátěž, kterou na podnikatele klade stát.

„Zájem ze strany prodejců o nabídku vlastních výrobků se s přibývajícími restrikcemi ze strany státu postupně snižoval, a to jak u dlouhodobých nájemců, tak u těch příležitostných. Se snižující se nabídkou navíc samozřejmě logicky přišel také úbytek zákazníků,“ popsala Magda Pekařová, mluvčí společnosti Synot, které tržnice patří.

Slovácká tržnice není jediná, která má v poslední době problémy s nedostatkem prodejců. S tím se setkávají pořadatelé většiny trhů, poutí a dalších akcí v ČR. „Na aktivní lidi naší země se valí jedna byrokratická zátěž za druhou. Pro samé papírování a nutnost plnění přísných hygienických norem už nemají na práci ani čas. Vláda místo toho, aby těmto lidem pomáhala, jim jen hází klacky pod nohy. Jednou z posledních kapek bylo zavedení EET,“ uvedl podnikatel a senátor Ivo Valenta, majitel Synotu.

Podle něj právě v důsledku zavedení EET spousta drobných podnikatelů oficiálně ukončila svou činnost. „Většina těch, kteří stále vedou boj o přežití, si bohužel nemůže dovolit zřizovat další prodejní místa, zahrnující nemalé náklady na zaměstnance, elektronické pokladny, splnění zbytečně přísných hygienických norem apod. Malým živnostníkům se ani nedivím, že v této době nechtějí podnikat. Když navíc k EET přidáme protikuřácký zákon a nehorázné navyšování poplatků ze strany Ochranného svazu autorského, je to konec také pro příležitostné folklorní a kulturní akce, které se v areálu tržnice dosud odehrávaly,“ dodal Ivo Valenta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner