Turci a Ukrajinci bez víz. Čeká nás doba kriminálních nájezdníků?

repro: ČT ()

Evropská komise předloží tento měsíc návrh na bezvízové cestování Ukrajinců do Evropské unie, a to i přes odmítavý postoj Nizozemců v referendu vůči asociační dohodě s touto zemí. Agentuře Reuters to řekl vysoce postavený zdroj z EU. Brusel to chce udělat proto, že to už Kyjevu slíbil. Stejně tak mají bezvízový styk slíbeni Turci. Prezident Erdogan už naznačil, že pokud se slib, který byl Turecku dán výměnou za spolupráci se zastavením vlny běženců, nesplní, má se Evropa na co těšit.

Návrh na bezvízový styk s Ukrajinou vstoupí v platnost, pokud jej schválí kvalifikovaná většina členských států EU a Evropský parlament.

Zdroj říká, že komise do návrhu zahrne článek, který umožní zemím EU dočasné znovuzavedení víz v případě prudkého nárůstu migrace z Ukrajiny.

Oba případy se liší. Ukrajina vede jednání o bezvízovém styku od roku 2008. U Turecka jde o úplatek za spolupráci.

Jaký může být dopad takového opatření? Pokud jde o organizovaný zločin, žádná víza ho nezastaví. Šéfové různých gangů se k nám dostanou tak jako tak. Přes hranice schengenského prostoru by se stejně nedostal nikdo, o kom bychom nevěděli.

Realita je taková, že Ukrajinci u nás už dávno jsou a potkáváme je denně, když jdeme do obchodu, kde jsou ukrajinské prodavačky, v nemocnicích jsou ukrajinští doktoři a ukrajinsky slyšíme mluvit dělníky na každé stavbě.  Do povědomí se už Ukrajinci dostali jako pracovníci a sám Zeman najednou říká, že bychom tu měli mít spíš Ukrajince než nějaké islámské migranty. Činí tak v rámci svého chameleonství. Kdyby byli lidé proti Ukrajincům, začal by vyprávět o ukrajinské hrozbě a o těch, co budou brát práci českým lidem. Vždycky jak se to hodí.

Pole ruské propagandy jsou změny na Ukrajině režírované západními tajnými službami. Bohužel nejsou, bylo by to snadnější. Vycházejí zjevně zdola (což je zase dobře), protože Ukrajincům už zasahování Moskvy do jejich života lezlo na nervy. Svého člověka Janukovyče hodil ve skutečnosti Putin přes palubu ještě předtím, než uprchl ze země. Ukrajina je ve stavu značného neklidu, byla by ovšem mnohem stabilnější, kdyby se ji stále nesnažilo v rámci svých velmocenských choutek rozvrátit Rusko. Zatímco na Ukrajině se může mluvit o korupci v nejvyšších vrstvách, v Rusku je to tabu. V tom se Ukrajina začíná podobat západní Evropě a Rusko odplouvá do končin všelijakých autoritářských režimů, kde je korupce běžným způsobem státní existence. Pokud ještě můžeme mluvit o státu tam, kde jde spíše o systém lenního panství jako ve středověku.

Ale zpět k „cizímu elementu“.

V roce 2015 žilo na území České republiky 465 tisíc cizinců.  Z toho Ukrajinců bylo 28 tisíc. Samozřejmě oficiálně, nikdo si nedělá iluze, že by jich tu nebylo víc. (Pro srovnání, ve stejném roce tu bylo 57 tisíc Vietnamců, 35 tisíc Rusů, 20 tisíc Němců a 758 Syřanů.) Oproti roku 2005 je to nárůst z počtu 280 tisíc cizinců.

Jaká byla loni jejich trestná činnost? Občanů ČR bylo odsouzeno celkem 68 tisíc. Slováků 1912, Ukrajinců 659, Vietnamců 546 a všech občanů afrických států 153.

Jak říkal Karel Marx, svoboda je poznaná nutnost. Tím nechceme potvrdit pověst pražské kavárny jako zakuklených neomarxistů, ale říci jen to, že s některými věcmi se nedá nic dělat a když si je připustíme, tak nás pravda osvobodí, jak říkal pro změnu zase Ježíš.

Cizinci k nám přicházet budou. Musíme rozlišovat mezi imigrační politikou, kdy si předem vybíráme, kdo přijde, protože ho potřebujeme a kdo přichází jako azylant, protože to z naléhavých důvodů potřebuje on. Musíme se smířit i s tím, že přicházet budou i azylanti. Jde jen o to, jak a kolik příchozích dokážeme zvládnout. Každý roztok se časem nasytí a víc už to nejde. Na té hranici ale ještě dlouho nebudeme. Pomůže nám přístup bez iluzí a romantiky. Německé úřady už zaregistrovali, že uprchlická centra obcházejí salafističtí agitátoři. U nás by taky obcházeli. Je dobré to vědět a tyhle lidi vykázat do patřičných mezí. Není důvod, proč by to nešlo.

Debata o imigraci a azylu připomíná dost problém globálního oteplování. Je úplně jedno, jestli za něj může člověk nebo vliv Slunce. (Popřípadě zda skutečně nějaké je.) Pokud je, musíme v tomto případě řešit následky. S utečenci to tak osudové není. Se Sluncem bojovat nemůžeme, konflikty ve světě máme víc pod kontrolou. Možná se podaří situaci v Sýrii a Libyi zpacifikovat. Další konflikty ale vypuknou jinde. Tomu neunikneme. Laboratoří, kde se teď zjistí, jaké máme šance věc zvládnout, je jednoznačně Německo. Co zvládnou Němci, to bychom nejspíš dokázali taky. Pokud to nezvládnou, pak už nejspíš nikdo. Pak nám Pámbůh pomáhej. Ovšem ne ten pravoslavný, toho si přejmenovaná KGB drží ve sklepě na řetězu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]