Turci v referendu rozhodnou o příštím politickém systému své země

Focus.de

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | FOTO: Focus.de

Turečtí občané dnes mají možnost vyslovit se v referendu k návrhu zásadní změny ústavy. Pokud budou souhlasit, zajistí tak přeměnu současného politického parlamentního systému na prezidentský a významně posílí pravomoci hlavy státu. Současný prezident Recep Tayyip Erdoğan by se pak mohl u moci udržet do roku 2029. V důrazné kampani sliboval, že nová ústavu Turecku zajistí stabilitu, skoncuje s nejistým koaličním vládnutím a otevře účinnou cestu k boji proti terorismu.

K více než 160.000 urnám může přijít 55 milionů Turků. Čas hlasování je ve 32 východních provinciích od 6.00 do 15.00 SELČ a hodinu později ve zbytku země. První výsledky se čekají kolem 23.00 SELČ. Zveřejňování průzkumů z volebních místností je zakázáno, dokud zákaz nezruší volební komise, což se očekává kolem 20.00.

Předpokládá se vysoká účast, úřady hovořily až o 80 procentech hlasujících. Erdoğan by si přál přijetí návrhu až 60 procenty hlasů, průzkumy z posledních dní ale ukazovaly, že tábor podporující změnu sice zvítězí, ale jenom 51 až 52 procenty.

Kvůli zajištění bezpečnosti bylo do služby povoláno přes 250.000 policistů a zhruba 120.000 strážníků. Životně důležité objekty a infrastrukturu bude hlídat 17.000 vojáků a policistů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner