Turci v Sýrii vraždí. Zbraně jim ale prodáme, jsou za to prachy

youtube

Invaze Turků do Sýrie zasáhla i civilní obyvatelstvo. | FOTO: youtube

Turci na severu Sýrie vraždí, ale Česko ústy některých svých politiků neuvažuje o tom, že by přestalo režimu diktátora Erdogana dodávat zbraně. Přišli bychom totiž o peníze a to by byla hrůza.

Jak jsme se dozvěděli od ministra Karla Havlíčka, bylo by rozhodnutí přestat vyvážet zbraně do Turecka předčasné. „Před několika týdny jsme v Turecku byli na podnikatelské misi. Turecko je člen NATO, a proto by bylo dobré zaujmout jednotné stanovisko jako Severoatlantická aliance nebo Evropská unie,“ řekl pro Seznam Havlíček. Přitom z celého zbrojního vývozu představuje ten do Turecka jen asi jedno procento celkového objemu: 136 milionů korun z 13,8 miliardy korun.

ČTK

„Syrští povstalci ze Syrské národní armády bojující na straně Turků zabili na různých místech jižně od města Tall Abjad nejméně devět civilistů, včetně přední kurdské političky Hevrin Chalafové a jejího řidiče. ‚Oba byli vytaženi z auta při útoku podporovaném Turky a popraveni bojovníky žoldáckých frakcí stojících na straně Turecka,‘ citoval z prohlášení SDF list The Guardian. ‚Je to jasný důkaz toho, že turecký stát pokračuje ve své zločinecké politice vůči neozbrojeným civilistům,‘ dodal deník.“ (ČTK)

 Embargo na export vojenského materiálu Turecku vyhlásilo Německo a Francie. U nás se zatím myslí jinak.

„My jako MPO hájíme podnikatelský zájem. Samozřejmě je nutné sledovat i postoj rezortu obrany, takový krok ale musí projednat vláda,“ vysvětluje Havlíček. Sám to ale vládě teď navrhovat nechce. Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek by zákaz vývozu našich zbraní do Turecka považoval za plané gesto, protože by nás stejně nahradili jiní, třeba Čína a Rusko: „Pokud se Evropa rozhodne uvalit na Turecko embargo, otevře tím dveře Rusku nebo Číně, které tam začnou zbraně dodávat hned. I proto jsou vůči Turecku všichni opatrní, i když je jasným agresorem,“ tvrdí pro Seznam Hynek.

Pavel Hofman

Takže tady máme tu upatlanou argumentaci hezky pohromadě. Turci sice vraždí, ale mohou vraždit třeba českými zbraněmi, protože by si stejně našli jiné. Takže my nebudeme ani homeopaticky dávat najevo, že se takhle (stále ještě) spojenec v NATO a tak trochu evropská země nemá chovat. Prachy jsou prachy. „Jakýpak zákaz, to je zakázka,“ jak Třešňák zpívá v jedné písničce. I kdyby to vlastně bylo jen málo peněz, o které bychom přišli, byla by škoda přijít o jednu jedinou korunku.

Mentalita těchto lidí je odporná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner