Turecká policie zadržela osobu odpovědnou za výbuch v Istanbulu. Podle Erdogana útok zavání terorismem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan (Türkiye devlet görevlisi / se souhlasem)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan | FOTO: Türkiye devlet görevlisi / se souhlasem

Turecká policie zatkla člověka, který nese odpovědnost za nedělní explozi v Istanbulu. Informovala o tom v pondělí 14. listopadu agentura AFP s odvoláním na tureckého ministra vnitra Süleymana Soylua. Výbuch na rušné ulici pro pěší v centru Istanbulu zabil šest lidí a 81 dalších zranil. Soylu z atentátu obvinil Stranu kurdských pracujících (PKK).

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli prohlásil, že útok „zavání terorismem“. Také poznamenal, že podle prvních informací v útoku „hrála roli žena“, a slíbil, že viníci budou potrestáni. „Podle našich závěrů nese odpovědnost za atentát teroristická organizace PKK,“ doplnil ministra vnitra Süleymana Soylua.

Kniha Ruská mafie, Jaroslav Kmenta (FORUM 24)

K výbuchu došlo v obchody a restauracemi lemované ulici Istiklal kolem 16:20 místního času. Na místo vzápětí dorazili záchranáři i hasiči a policie ulici uzavřela. V době útoku se po ulici procházeli lidé, kteří vyrazili na nákupy, turisté a rodiny.

Strana kurdských pracujících vede od roku 1984 boj za autonomii Kurdů. Během konfliktu zahynulo více než 40 tisíc lidí. Turecko, Spojené státy a Evropská unie považují PKK za teroristickou skupinu.

Turecký prezident Erdogan uvedl, že o život přišlo šest lidí. Policie a úřad guvernéra incident podle něj vyšetřují a analyzují záběry z místa. „Pachatelé tohoto odporného útoku budou odhaleni,“ řekl prezident dvě hodiny po výbuchu a zdůraznil, že útočníci budou potrestáni. Také poznamenal, že podle prvních informací v útoku „hrála roli žena“. „Snahy porazit Turecko a turecký lid prostřednictvím terorismu dnes selžou stejně jako včera a stejně jako selžou i zítra,“ řekl prezident na tiskové konferenci. „Bylo by nesprávné tvrdit, že se nepochybně jedná o teroristický útok, ale první vývoj a první informace od mého guvernéra jsou takové, že to zavání terorismem,“ dodal.

Viceprezident Fuat Oktay později uvedl, že podle aktuálních informací bylo zraněno 81 lidí, přičemž stav dvou z nich je vážný. Původně úřady informovaly o více než 50 zraněných. Viceprezident s ministrem vnitra Süleymanem Soyluem na místo výbuchu dorazil po zhruba čtyřech hodinách. Stejně jako Erdogan také Oktay řekl, že se patrně jednalo o teroristický útok; ve svém prohlášení pro tisk obvinil „ženu“, která „bombu odpálila“, aniž by upřesnil, zda byla mezi oběťmi, píše agentura AFP. „Tuto záležitost vyřešíme velmi rychle,“ řekl viceprezident novinářům.

Turecké úřady později informovaly, že mezi oběťmi je zaměstnanec tureckého ministerstva a jeho dcera. Na jednotkách intenzivní péče leží pět zraněných, dva z nich jsou v kritickém stavu.

(Týdeník FORUM)

„Když jsem uslyšel výbuch, zkameněl jsem. Lidé ztuhli a dívali se na sebe, pak začali utíkat pryč. Co jiného můžete dělat,“ řekl pětačtyřicetiletý Mehmet Akus, který pracuje v jedné z místních restaurací.

Turecká rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RTÜK) rychle zakázala médiím vysílat záběry z místa výbuchu, což tiskový mluvčí tureckého prezidenta zdůvodnil tím, že je třeba „zabránit strachu, panice a nepokojům ve společnosti a (riskovat), že to poslouží cílům teroristických organizací“.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský na twitteru napsal, že jej exploze v Istanbulu hluboce šokovala. „Mé myšlenky míří k obětem, pozůstalým rodinám a všem těm, kteří truchlí,“ uvedl, přičemž vyjádřil Turecku nejhlubší soustrast.

Řada dalších zemí, včetně Řecka, Francie, Británie, Egypta, Ukrajiny, Ázerbájdžánu a Pákistánu také vyjádřila soustrast pozůstalým a útok odsoudila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články