Turecká propaganda v Evropě. Erdogan spustil německou odnož televize TRT

Pracovníci turecké stanice TRT Deutsch po boku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana

 (Twitter)

Pracovníci turecké stanice TRT Deutsch po boku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana | FOTO: Twitter

Erdogan rozšiřuje propagandu do Evropy. V Německu začala vysílat tamní odnož tureckého veřejnoprávního rozhlasu TRT, který sami Turci kritizují jako hlásnou troubu režimu.

Zatímco v Turecku má TRT snahu uměle navyšovat popularitu vlády, stanice TRT Deutsch, která začala vysílat v pondělí z Berlína, si chce naopak posvítit na „sociální problémy a nepřístojnosti“ v Německu i v Evropě. Toto své odhodlání v říjnu avizoval programový ředitel Serdar Karagöz.

Německý deník Bild zjistil, že redakce TRT Deutsch sídlí v berlínském „Domě spolkové tiskové konference“. Na domácí půdě už TRT čelí kritice, že je prorežimní a snaží se ovlivňovat veřejné mínění v prospěch současné vlády Recepa Tayipa Erdogana. Turecký novinář Ismet Demirdögen, který je členem turecké rozhlasové a televizní rady, situaci tureckého rozhlasu loni shrnul těmito slovy. „Veřejnoprávní rozhlas odložil stranou své hlavní poslání a namísto toho se stal vládním rozhlasem.“ O tom, zda, případně nakolik bude mít stejnou agendu i v Německu, tamní pozorovatelé nespekulují s tím, že se to ukáže v následujících týdnech či měsících.

Jisté je zatím jen to, že turecký kanál v Německu má Erdoganovo požehnání. Jedině tak si lze totiž vysvětlit, proč osobně ve své vile v Istanbulu přijal návštěvu většího počtu pracovníků této nové stanice. Ti byli – soudě podle komentáře jednoho z nich – náležitě poctěni. „Bylo mi ctí jako součást nového týmu TRT Deutsch navštívit tureckého prezidenta Erdogana,“ tweetoval posléze.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]