Turecká propaganda v Evropě. Erdogan spustil německou odnož televize TRT

Twitter

Pracovníci turecké stanice TRT Deutsch po boku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana | FOTO: Twitter

Erdogan rozšiřuje propagandu do Evropy. V Německu začala vysílat tamní odnož tureckého veřejnoprávního rozhlasu TRT, který sami Turci kritizují jako hlásnou troubu režimu.

Zatímco v Turecku má TRT snahu uměle navyšovat popularitu vlády, stanice TRT Deutsch, která začala vysílat v pondělí z Berlína, si chce naopak posvítit na „sociální problémy a nepřístojnosti“ v Německu i v Evropě. Toto své odhodlání v říjnu avizoval programový ředitel Serdar Karagöz.

Německý deník Bild zjistil, že redakce TRT Deutsch sídlí v berlínském „Domě spolkové tiskové konference“. Na domácí půdě už TRT čelí kritice, že je prorežimní a snaží se ovlivňovat veřejné mínění v prospěch současné vlády Recepa Tayipa Erdogana. Turecký novinář Ismet Demirdögen, který je členem turecké rozhlasové a televizní rady, situaci tureckého rozhlasu loni shrnul těmito slovy. „Veřejnoprávní rozhlas odložil stranou své hlavní poslání a namísto toho se stal vládním rozhlasem.“ O tom, zda, případně nakolik bude mít stejnou agendu i v Německu, tamní pozorovatelé nespekulují s tím, že se to ukáže v následujících týdnech či měsících.

Jisté je zatím jen to, že turecký kanál v Německu má Erdoganovo požehnání. Jedině tak si lze totiž vysvětlit, proč osobně ve své vile v Istanbulu přijal návštěvu většího počtu pracovníků této nové stanice. Ti byli – soudě podle komentáře jednoho z nich – náležitě poctěni. „Bylo mi ctí jako součást nového týmu TRT Deutsch navštívit tureckého prezidenta Erdogana,“ tweetoval posléze.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner