Turecko zaútočilo na cíle v severní Sýrii a Iráku, o život přišlo 15 lidí

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (ČTK)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | FOTO: ČTK

Turecko v noci na neděli podniklo letecké útoky na cíle na severu Sýrie a Iráku. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) při nich zahynulo 15 vojáků syrské armády či příslušníků kurdských milicí. Údery jsou zjevně reakcí Ankary na teroristický útok v Istanbulu z minulého víkendu, který turecká vláda připisuje kurdským radikálům. Kurdové zapojení do činu odmítají.

Podle SOHR, která sídlí v Británii a situaci v Sýrii monitoruje prostřednictvím sítě dobrovolníků, turecké letectvo v noci na neděli provedlo 25 útoků na cíle v provinciích Halab, Hasaká a Rakka, při kterých přišlo o život devět příslušníků kurdských milicí a šest vojáků věrných režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Dalších 30 lidí podle SOHR utrpělo zranění. Turecké letectvo se zaměřilo nejen na oblasti pod kontrolou Kurdů, ale i na oblasti, které ovládá centrální vláda v Damašku.

(Týdeník FORUM)

Podle informací agentury AFP v provincii Hasaká nálety mimo jiné zničily elektrárnu a bomby zasáhly i sklady s obilím. Mezi cíli útoků bylo i syrské město Kobani, v němž se podle tureckých představitelů rozhodlo o atentátu v Istanbulu, při kterém v neděli přišlo o život šest lidí. Kurdové zapojení do útoku popírají.

Podle úřadů v severoiráckém Kurdistánu si turecké útoky nevyžádaly civilní oběti, uvedla agentura AFP. Turecké bojové letouny se zaměřily na oblasti, ve kterých operují ozbrojenci Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Turecko, stejně  jako milice syrských Kurdů YPG, považuje za teroristickou organizaci. PKK uvedla, že turecké nálety v severním Iráku nejsou žádnou novinkou. Za posledních sedm měsíců turecké letectvo podle PKK uskutečnilo v Iráku přes 3600 útoků.

Turecké ministerstvo obrany uvedlo, že turecké letectvo provedlo letecké útoky na základny PKK a YPG na severu Sýrie a Iráku. „Teroristická hnízda jsou ničena přímými útoky,“ zveřejnilo ministerstvo. Ankara útoky podle svého prohlášení reaguje na istanbulský atentát a jedná podle práva na sebeobranu zaručeného Chartou OSN. V noci na dnešek ministerstvo uvedlo, že „nadešel čas skládání účtů“.

Vrchní velitel kurdsko-arabské koalice Syrské demokratické síly (SDF), která působí na severu Sýrie, Mazlúm Abdí, označil bombardování za „agresivní a barbarské“. „Turecké bombardování našich oblastí ohrožuje celý region,“ uvedl. Dodal, že „pokud vypukne válka, tak se dotkne všech“.

Strana kurdských pracujících vede od roku 1984 ozbrojené povstání proti tureckému státu. V Turecku, Evropě a Spojených státech je považována za teroristickou organizaci.

Kurdské milice YPG působí v Sýrii. V minulosti dostaly vojenskou podporu USA a dalších západních zemí, protože bojovaly proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Ankara je však považuje za součást PKK, a tedy rovněž za teroristickou skupinu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články