Turecký prezident Erdoğan označil Evropany za vnuky nacismu

Eric Drooker

Necelé dva týdny před referendem o změnách turecké ústavy dnes prezident Recep Tayyip Erdoğan v proslovu znovu napadl evropské země, které se od něj už v minulosti dočkaly srovnání s nacisty a fašisty. Tentokrát hlava státu Evropany označila za „vnuky nacismu“. V lidovém hlasování 16. dubna budou Turci hlasovat o posílení pravomocí prezidenta, turečtí občané žijící v Evropě mohou hlasovat už týden.

Erdoğan vyzval příslušníky turecké komunity v Evropě, aby se pomstili evropským zemím, v nichž žijí, za údajné represe, a přišli hlasovat v referendu v co nejhojnějším počtu. „Dejte těmto vnukům nacionálního socialismu, kteří uplatňují tyto fašistické represe, hlasem ,Ano‘ patřičnou odpověď,“ vyzval prezident. Nedovolíme evropským fašistům, aby zranili čest a hrdost této země, dodal Erdoğan na shromáždění v černomořském letovisku Rize.

Represemi měl prezident zřejmě na mysli zákaz agitačních vystoupení tureckých vládních politiků, který vydaly před časem Nizozemsko a některá německá města. Několik týdnů kvůli tomu mezi Ankarou a evropskými metropolemi panovalo značné napětí. Erdoğan před časem uvedl, že po referendu jeho země přehodnotí vztahy s Evropskou unií.

Turci žijící v zahraničí mohou v referendu, které by mělo značně posílit pravomoci turecké hlavy státu, hlasovat od minulého pondělí do nadcházející neděle. Podle agentury DPA v polovině této lhůty v Německu svůj hlas odevzdalo zhruba 325 000 Turků, tedy necelá čtvrtina oprávněných. Celkem v Německu může v referendu hlasovat 1,4 milionu lidí. Zhruba čtvrtina místních Turků – asi 108 000 – už vhodila svůj hlas do volebních uren také v Rakousku. Ve Švýcarsku se lidového hlasování o změně turecké ústavy zúčastnilo dosud asi 27 procent místních Turků, tedy asi 95 000.

Celkem už odevzdalo svůj hlas 17,6 procenta tureckých občanů žijících v zahraničí, což odpovídá asi půl milionu lidí. Turci žijící v zahraničí tvoří asi pět procent oprávněných voličů. Podle agentury DPA mohou být ale při těsném výsledku jejich hlasy rozhodující.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner