Turecký šéfredaktor je z vazby venku. Prezident ale nesouhlasí

Eric Drooker

Istanbulský soud zamítl požadavek žalobce na uvalení vazby na šéfredaktora deníku Zaman Ekrema Dumanliho. Ve středu 31. 12. 2014 o tom informovala turecká média.

Dumanli byl zadržen 14. prosince 2014 spolu s desítkami dalších v rámci vládou organizovaného zátahu proti médiím. To silně rozhořčilo veřejnost nejen v Turecku, ale i v zahraničí. Ta policejní zátah vnímala jako politicky motivovaný. Dumanli byl propuštěn z vazby po šesti dnech v době čekání na soud. Šéfredaktor Zamanu, generální manažer společnosti Samanyolu Broadcasting Group Hidayet Karaca, scenáristé, herci a tři bývalí policejní předáci jsou obviněni z toho, že „vedli a byli členy ozbrojené teroristické organizace“.  Žalobce však připustil, že se obvinění zakládá na dvou článcích a jedné novinové zprávě, kterou Zaman otiskl již před několika lety.

Žalobce Hasan Yilmaz, který vede vyšetřování novinářů, televizních scenáristů, bývalých policejních velitelů, producentů a režisérů televizních seriálů, podal 25. 12. námitku proti rozhodnutí soudu propustit Dumanliho a sedm dalších v době čekání na soud kvůli obvinění z terorismu. 30. prosince zamítl 1. istanbulský trestní soud Yilmazovu námitku, požadující uvalení vazby na Dumanliho a ostatní, s tím, že se neobjevily žádné nové důkazy, které by soud k takovému kroku opravňovaly. Nicméně rozhodnutí soudu nebylo finální. Rozhodnutí bylo postoupeno soudu vyššího stupně, tedy 2. istanbulskému trestnímu soudu pro závěrečné rozhodnutí. Soud pak ale definitivně zamítl požadavek žalobce na umístění podezřelých do vazby.

Žalobce tvrdí, že zmíněné dva články a zpráva jsou součástí konspirace s radikální islamistickou skupinou, proti které byla v roce 2010 provedena policejní operace.

Dumanli a většina zadržených byli propuštěni v době čekání na soud, zatímco Karaca a tři bývalí policejní velitelé čekají na soud ve vězení. Požadavek žalobce na změnu rozhodnutí pustit Dumanliho na svobodu přišel jen několik hodin poté, co se na Twitteru objevila zpráva tajemného a notoricky známého uživatele s pseudonymem „Fuat Avni“ o tom, že prezident Recep Tayyip Erdogan přímo nařídil, aby byl Dumanli opětovně vzat do vazby.

Ten je však zatím na svobodě. 21. ledna napsal na stránkách todayszaman.com svůj další sloupek. V úvodu píše: „Jednoduchá to otázka: podle jakých standardů se teď řídí Turecko? Podle Ústavy? Zákonů? Bohužel nic z toho. Máme vládnutí založené na libovůli a šikaně. Jak je to se zásadami demokracie? Ty byly nadlouho odloženy k ledu. Takže jaké normy v naší zemi vládnou? Podle přání a tužeb některých privilegovaných jedinců…“

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner