Tusk k Polákům: Nebuďte ohledně záměrů Moskvy a Pekingu naivní

Donald Tusk. (commons.wikimedia.org/European People's Party)

Donald Tusk. | FOTO: commons.wikimedia.org/European People's Party

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí telefonicky hovořil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem o možnosti spolupráce v oblasti vakcín. Výzva však vyvolala reakci někdejšího polského premiéra Donalda Tuska, současného šéfa středopravicové Evropské lidové strany (EPP), který vyzval Poláky a Evropany, aby nebyli ohledně záměrů Moskvy a Pekingu „naivní“.

Web Euractiv.com cituje Donalda Tuska, bývalého polského premiéra a bývalého předsedy Evropské rady: „Varuji před naivním přístupem k těmto velmi cynickým hráčům. Mluvím o čínských a ruských orgánech. A především bych chtěl varovat polské úřady a také další evropské země, aby nekupovaly a nesnažily se očkovat své občany vakcínou, která nebyla testována,“ řekl Tusk.

Eric Drooker

První várka 200 000 ruských vakcín Sputnik V mezitím v pondělí odpoledne dorazila na Slovensko, kde ji na letišti v Košicích přivítal premiér Igor Matovič, což se svými koaličními partnery zjevně nekonzultoval.

V komuniké prezidentské kanceláře zveřejněném po Dudově telefonátu s jeho čínským protějškem se uvádí: „Na žádost premiéra Mateusze Morawieckého vznesl prezident Polské republiky rovněž otázky polsko-čínské spolupráce v boji proti pandemii koronaviru, včetně možnosti Polska nakupovat očkovací látky vyrobené v Číně.“

Tusk poznamenal, že „Čína a Rusko chtějí vystoupit se svou vakcínou z politických důvodů, aby podkopaly reputaci Evropské unie a Evropy jako takové a také aby bojovaly o budoucí trhy“. Tusk není přesvědčen, že by Poláci byli ochotni přijmout čínskou vakcínu s vědomím, že nikdo neotestoval její účinnost.

Většina 55,6 procent Poláků by podle nejnovější studie United Surveys pro polský rozhlas RMF FM čínské ani ruské vakcíny „rozhodně nepoužila“, i kdyby to znamenalo rychlejší očkování.

V Polsku se však o ruské vakcíně vůbec nediskutuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články