TV NOVA se postavila za Václava Klause a nedala prostor Fialovi a jeho straně sporu

()

Nejsilnější televizní stanice TV NOVA, která svým zpravodajstvím zasahuje největší, více než milionové publikum, se jasně postavila ve sporu mezi Fialovým vedením ODS a Václavem Klausem ml. na stranu vyloučeného poslance Klause. Fiala ani žádný jeho kolega prostor k vysvětlení postoje nedostal a důvody výkonné rady k zásadnímu kroku byly sděleny jen v jedné nicneříkající větě. Více než šest minut televizního času ale získala obhajoba Klause nebo úvahy o jeho zářné politické budoucnosti.

Celá reportáž se nesla v duchu obrany Václava Klause ml. před vylučováním „za názory“. TV NOVA přitom zdůraznila, že Klaus určitě založí novou pravicovou stranu a mohl by i kandidovat na prezidenta.

Eric Drooker

Slovo dala televize nejprve jeho nevýznamnému obhájci z řad ODS, který řekl, že důvody vyloučení byly vytržené z kontextu a že rozhodnutí výkonné rady stranu poškodí. Prý již stranu opustili dva významnější členové.

Politolog Jan Kubáček následně začal spekulovat, že nová Klausova strana bude stavět na ideálech ODS z devadesátých let, což je zřetelná manipulace s realitou. Tehdy ODS byla jasně prozápadní strana, která vedla Českou republiku do NATO a do Evropské unie, zatímco Václav Klaus ml. chce naopak zemi z EU odvést. Tuto podstatu sporu o orientaci České republiky mezi východem a západem ovšem TV NOVA divákům ve své reportáži nepředala.

Manipulativní charakter příspěvku, který trval déle než šest minut, byl korunován devótním rozhovorem nadšené reportérky s Václavem Klausem starším, který ostře napadal Petra Fialu a prohlašoval, že on nikdy nikoho za názory z ODS nevylučoval. Neřekl, že nikdy nestál v situaci Petra Fialy, kdy by jeden viditelný poslanec neustále rozporoval postoje celé strany a dělal celé straně neustálou ostudu.

Je šokující, že TV NOVA ignorovala důvody výkonné rady, která přitom o vyloučení Václava Klause rozhodla jednomyslně. Také neuvedla, že Klaus nezískal nikdy pro své názory ve straně širší podporu, protože je považovaný za proruského exota.

Postoj TV NOVA vůči Václavu Klausovi ml. odpovídá dlouhodobému provládnímu a probabišovskému zaměření televize. Klaus opakovaně vyjadřoval ochotu spolupracovat s Babišem a zlehčoval jeho trestní stíhání, které je deklarovaným důvodem, proč – vedle programové neshody – ODS odmítla utvořit s hnutím ANO v čele s Babišem koaliční vládu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]