Tomáš Vyoral, přispěvatel konspiračního webu Protiproud, napsal komentář na web TV Prima. Jeho text je pozoruhodný v několika ohledech – za prvé přesně odpovídá podivnému směřování zpravodajství komerční televize, která se dlouhodobě zabývá strašením před migranty, zadruhé tím, že naprosto otevřeně odmítá boj s dezinformacemi. Lidem, kteří sami píšou na weby šířící naprosté lži, logicky vadí, když se proti nim někdo chystá bojovat.

Vyorala zaujalo, že boj s tzv. fake news vyhlásili také skauti. To je přece hrůza, skautská organizace je od svého vzniku známá tím, že je pro ni důležitá pravda jako hodnota společnosti, ale taková věc se rozhodně nehodí lidem, kteří by byli rádi, aby náš svět ještě více ovládaly ruské nesmysly.

„Zajímalo by mě, kdo a podle jaké metodologie děti učí rozpoznávat falešné zprávy. Vycházejí snad z metodologické příručky nebo ze seznamu nepohodlných webů vytvořeného nejmenovaným exhercem filmů pro dospělé (kluky)? Nebo skautům přednášejí experti pana Bakaly z Respektu?“ ptá se například Vyoral.

Bylo by sice vhodné mu říct, že nějaké „rozpoznávání“ se projevuje čistě tím, že si člověk informace ověří. Nepodepsané nesmysly, hoaxy a falešné zprávy se dají poznat poměrně jednoduše, pokud člověk chce. Ale to by nemohl psát na Hájkův Protiproud, kdyby něco takového chtěl.

Vyoral samozřejmě také žongluje s pojmem vlastenectví, protože zjevně vůbec nechápe, že žijeme ve světě, kde jsou hranice mnohdy téměř neexistující věcí, v době, kdy si během hodiny můžete koupit letenku v podstatě kamkoli a odjet na letiště. Ale takový svět nemají Vyoralové rádi.

„Takže další kanál, v rámci něhož lze do dětí pod rouškou vzdělání hustit ten jediný správný proglobalistický pohled na náš propojený svět: rozeznávání (jistě proruských) falešných zpráv, nekritický pohled na migraci a vlastenectví coby světoobčanství,“ napsal redaktor.

Je dobře, že zaměření našich velkých médií je čím dál tím jasnější. TV Prima svou orientaci nezastírá a jen pomáhá legitimizovat podivné figurky, jejichž cílem je rozvracení světa, ve kterém žijeme. Demokratického, prozápadního a svobodného světa.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora