Tvrdá data: Převážná většina lidí v USA, kteří nyní umírají na covid, nejsou očkováni

Americký prezident Joe Biden. (commons.wikimedia/CC BY 2.0/Michael Stokes)

Americký prezident Joe Biden. | FOTO: commons.wikimedia/CC BY 2.0/Michael Stokes

Prezident USA Joe Biden upozornil, že ve Spojených státech je pandemie covidu-19 sice na ústupu, počet nových případů však povyskočil v souvislosti s nejednotným využíváním vakcín. V oblastech, kde je nízká míra proočkovanosti, se v uplynulém týdnu prokazatelně zvýšil počet nových případů o 10 %.

Americký prezident Joe Biden v pátek podle britského deníku The Guardian varoval, že ačkoli je v USA pandemie koronaviru na ústupu, nejnovější varianta je obzvláště znepokojující mezi těmi, kteří zůstávají neočkovaní. Počet nových případů se v uplynulém týdnu zvýšil o 10 % kvůli nakažlivější variantě delta. Ta se šíří zejména tam, kde je nízká míra proočkovanosti.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

„Obávám se, že lidé, kteří se nenechali očkovat, mají schopnost chytit tuto variantu a šířit ji mezi další lidi, kteří nebyli očkováni,“ uvedl Biden. „Neobávám se, že dojde k velkému propuknutí a další celonárodní epidemii. Obávám se však, že dojde ke ztrátám na životech,“ dodal.

Americká ekonomika je však podle něj v pohybu a covid-19 na ústupu. Jak uvedla ředitelka Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Rochelle Walensky – ohnisky nových infekcí se stávají oblasti s nízkou proočkovaností. A to i když se situace v celé zemi zlepšuje.

K 1. červenci dostalo 66,8 % dospělých v USA alespoň jednu dávku vakcíny, celkem 54,6 % všech Američanů obdrželo jednu nebo více dávek. Vládní cíl je však 70 % dospělých. „Jsme velmi, velmi blízko tomuto vládnímu cíli. Musíme však usilovat o vyšší než 70% hranici, abychom se dostali na úroveň kolektivní imunity. Musíme se jasně zamyslet nad tím, kdo se ještě nenechal očkovat, a pochopit proč,“ vysvětlil další kroky Iwan Barankay, profesor podnikové ekonomiky a veřejné politiky z Pensylvánské univerzity.

„Musíme se zamyslet nad lidmi, kteří jsou prostě vehementně proti, a to na základě svého čistého přesvědčení nebo toho, jak chápou důkazy a vědu,“ dodal.

Federální financování a cílené dodávky očkování jsou k dispozici pro komunity, které mají nízkou míru proočkovanosti, ale státní a místní samosprávy musí více navádět občany a přesvědčovat je k tomu, aby se nechali očkovat.

Úroveň proočkovanosti se v USA výrazně liší. V polovině června se stal stát Vermont (ležící na severovýchodě Spojených států amerických) prvním místem, kde 80 % osob, které mají nárok na očkování, podstoupilo alespoň jedno očkování a až 66 % je plně očkováno, čímž se stal nejlepším v žebříčku Becker Hospital Review.

Na druhé straně tohoto žebříčku leží Mississippi, které je na posledním místě v USA s pouze necelými 30 % plně očkovaných osob.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]